Kamień, papier, nożyce. Poznajcie schemat, dzięki któremu zaczniecie wygrywać!

Kamień, papier, nożyce to popularna gra, której wynik wydaje się zależny jedynie od ślepego losu. Okazuje się, że istnieją schematy, których znajomość zwiększa szansę na wygraną.

Zdjęcie kamienia, papieru i nożyc pochodzi z serwisu Shutterstock.
Zdjęcie kamienia, papieru i nożyc pochodzi z serwisu Shutterstock.
Łukasz Michalik

Chińscy badacze postanowili przeanalizować popularną na całym świecie grę. Wykorzystali w tym celu 360 ochotników z uniwersytetu w Zhejiang, którzy – po podzieleniu na grupy – rozgrywali między sobą po 300 partii.

Okazało się, że analizując dużą liczbę rozgrywek, można dostrzec wśród nich dwa schematy. Pierwszy dotyczy wygranych, którzy po zwycięstwie mają tendencję do powtarzania ostatniego ruchu. Drugi pojawia się u przegranych, którzy po porażce zmieniają wybór, wybierając kolejny ruch z listy zgodnie z zapętloną kolejnością „kamień, papier, nożyce”.

A zatem jeśli ktoś przegrał, pokazując papier, jest nieco większa szansa, że w następnej turze pokaże nożyce, a gdy przegrał z pokazując nożyce, wzrasta szansa, że wybierze kamień. Zdaniem badaczy znajomość tych dwóch zasad sprawia, że nasze szanse na zwycięstwo rosną o jedną trzecią.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów BBC i Crazynauka.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.