Jak bezproblemowo odtwarzać filmy na komputerze?
Filmy są zapisywane w tysiącach różnych formatów. Nie wszystkie odtwarzacze obsługują te standardy. Wiele z nich nie ma własnych bibliotek kodeków. Poniżej radzimy więc, jak uruchomić na komputerze każdy film, nawet ten zapisany jako .MKV czy .OGM.
15.09.2010 17:58
Filmy są zapisywane w tysiącach różnych formatów. Nie wszystkie odtwarzacze obsługują te standardy. Wiele z nich nie ma własnych bibliotek kodeków. Poniżej radzimy więc, jak uruchomić na komputerze każdy film, nawet ten zapisany jako .MKV czy .OGM.
9 na 10 problemów z odtwarzaniem filmów da się rozwiązać za pomocą odpowiednio dobranej biblioteki kodeków. Najpopularniejszym zbiorem jest K-Lite Mega Codec Pack, który można ściągnąć za darmo ze strony autorów lub z większości serwisów z darmowym oprogramowaniem.
Po tym, jak pakiet znajdzie się na twardym dysku, należy go zainstalować (proces nie przebiegnie prawidłowo, jeśli użytkownik ma uruchomione odtwarzacze, np. Winampa czy Windows Media Playera). Biblioteka instaluje na dysku również program Media Player Classic - uniwersalny i zaawansowany odtwarzacz wideo.
Jeśli po instalacji K-Lite'a nadal są problemy, należy użyć tzw. „większego młotka” ;). Potrzebny jest jeden z popularnych programów do diagnozowania problemów z kodekami. Do tej rodziny należą G-Spot, Codec Sniper oraz CodecInstaller. Ostatnimi czasy pojawił się także Codec Toolbox.
Program jest cały czas rozwijany, jeszcze nie istnieje jego finalna wersja. Release Candidate ma jednak wszystkie potrzebne funkcje.
Codec Toolbox skanuje twardy dysk i rejestr w poszukiwaniu kodeków, które „zniknęły” z jednego lub drugiego (np. zostały przypadkowo usunięte przez użytkownika). Znajduje też te biblioteki, które nie działają poprawnie. Błędy są wyświetlane w oknie programu.
Aplikacja nie ma niestety funkcji automatycznego rozwiązywania usterek. Z ewentualnymi problemami trzeba radzić sobie ręcznie (najczęściej poprzez ponowną instalację źle funkcjonujących aplikacji).
Zaletą programu jest za to możliwość tworzenia listy kodeków określającej tzw. „merit value” (z opcją edycji tej wartości). „Merit value” służy do określania kolejności używania kodeków przez odtwarzacze. Te o wyższej wartości są zawsze wybierane jako pierwsze.
Niekiedy zdarza się, że po zainstalowaniu nowej paczki bibliotek wartość zostanie błędnie przypisana. Nowe kodeki próbują wtedy otwierać formaty, których nie obsługują, lub wypychają z kolejki lepsze narzędzia. Za pomocą powyższej opcji można ten problem rozwiązać.
Program dostępny jest za darmo, działa w 32- i 64-bitowych wersjach Windows. Jak wspominałem prace nad nim nie zostały jeszcze ukończone. Obecnie istniejąca wersja Release Candidate powinna jednak działać stabilnie.
Sprawdź także, gdzie kupować tanie filmy i muzykę w polskiej Sieci.
Źródło: Ghacks