Jak poradzić sobie ze złośliwym touchpadem? [pięć sposobów]

Źle umiejscowiony lub zbyt czuły touchpad to prawdziwa zmora podczas korzystania z notebooków. Urządzenie sprawia problemy szczególnie wtedy, gdy użytkownik próbuje napisać dużą ilość tekstu. Jak pozbyć się tego kłopotu bez użycia młotka?

Fot. SXC
Fot. SXC
Przemysław Muszyński

Źle umiejscowiony lub zbyt czuły touchpad to prawdziwa zmora podczas korzystania z notebooków. Urządzenie sprawia problemy szczególnie wtedy, gdy użytkownik próbuje napisać dużą ilość tekstu. Jak pozbyć się tego kłopotu bez użycia młotka?

Skrót klawiszowy:

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest użycie skrótu klawiszowego. Wywołuje się go przez wciśnięcie klawisza funkcyjnego (zwykle oznaczany jako FN) jednocześnie z którymś z klawiszy F (od F1 do F12, zależnie od laptopa). Znalezienie odpowiedniej kombinacji zajmuje trochę czasu, lecz skutecznie wyłącza touchpada.

Panel sterowania:

Ewentualnie, jeśli nie wyświetlają się wszystkie zakładki, możemy kliknąć piątą, następnie wybrać touchpada na wyświetlonej liście, potem kliknąć Właściwości. W nowym oknie wybrać zakładkę Sterowniki (powinna być druga), a później Wyłącz.

Ten sposób jest jednak mało skuteczny. Zwykle po zbyt dużym przesunięciu skali sprzęt przestaje reagować i korzystanie z niego jest niemożliwe. Tylko część touchpadów da się wyregulować na tyle, by nie przeszkadzały, a jednocześnie zachowały swoje funkcje.

Wyłączenie touchpada z poziomu BIOS-a:

Kolejną metodą jest unieruchomienie sprzętu w BIOS-ie. Początkujący użytkownicy mogą uznać to za trudne przedsięwzięcie.

Regulowanie czułości touchpada:

Należy ponownie uruchomić komputer, a w momencie, gdy system będzie się restartował, przytrzymać klawisz F8. Pojawi się charakterystyczny, niebieski ekran. Trzeba w nim znaleźć touchpada, a następnie zaznaczyć opcję Disable i zapisać zmiany. Ścieżka dostępu różni się w zależności od modelu urządzenia.

Ten sposób i wyłączenie sprzętu z Panelu sterowania trwale wyłączają urządzenie. Jeśli chcemy go uruchomić ponownie, musimy wrócić do odpowiedniego okna i przywrócić opcję.

Instalacja programu Touchpad Pal:

Kolejną prostą metodą pozbycia się problemu jest zainstalowanie programu Touchpad Pal. Jest to darmowa aplikacja, którą można pobrać tutaj. Działa na systemach Windows XP, Vista i 7. Program wykrywa moment, w którym użytkownik zaczyna pisać. Gdy to nastąpi, usługa wyłącza touchpada.

Rozwiązanie jest wygodne, bo nie wyłącza urządzenia trwale. Aplikacja wykrywa moment, w którym użytkownik kończy pisanie i prawie natychmiast "uwalnia" wtedy touchpada.

Program nie uruchamia się automatycznie wraz ze startem systemu. Należy włączać go za każdym razem, gdy zaczyna się pracę lub ręcznie dodać aplikację do Autostartu. Żeby to zrobić, należy umieścić skrót w folderach:

  • C:ProgramDataMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup (Windows 7),
  • C:Documents and Settingsnazwa użytkownikaMenu StartProgramyAutostart (Windows XP).
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.