Powstała "płynna" kamizelka kuloodporna

Jak poinformował serwis "BBC News/Science", firma BAE Systems opracowała nowy typ kamizelki kuloodpornej, która skutecznie zatrzymuje pociski. Jak tego dokonano?

Kamizelka kuloodporna
Kamizelka kuloodporna
Henryk Tur

17.07.2010 11:00

Jak poinformował serwis "BBC News/Science", firma BAE Systems opracowała nowy typ kamizelki kuloodpornej, która skutecznie zatrzymuje pociski. Jak tego dokonano?

[url=http://gadzetomania.pl/32385,wojskowy-robot-potrafi-wyskoczyc-na-75-metra-w-powietrze-wideo]Wojskowy robot skaczący 7,5 m wzwyż

[/url]Połączono włókno aramidowe - czyli Kevlar - z cieczą, której lepkość zależy od siły ścinania. Jak wykazały testy, próbka takiej cieczy w zderzeniu z rozpędzonym pociskiem zachowuje się jak ciało stałe. Oczywiście receptura cieczy to rzecz ściśle tajna. Na tyle tajna, że nie ma nawet swojej oficjalnej nazwy. Pomijając to - nasycony substancją Kevlar zatrzymuje skutecznie odłamki i kule. Dzięki temu kamizelki gwarantują lepszą ochronę ciała, a także są nieco lżejsze, co dodatkowo sprawia, że żołnierze mogą być bardziej mobilni. Niestety, więcej informacji na ten temat nie podano, jeśli jednak testy potwierdzą skuteczność kamizelki, z pewnością zostanie ona dość szybko upowszechniona.

A na zdjęciu powyżej "tradycyjna", Kevlarowa kamizelka, jaka używana jest przez niemiecką policję.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.