Sweex MM220 - test radia internetowego
Czy odbiorniki wyposażone w moduł WiFi zastąpią klasyczne radia? Pewnie nie, ale dostęp do tysięcy stacji internetowych z całego świata jest niewątpliwie ogromną zaletą. Przez kilka ostatnich tygodni miałem okazję testować radio internetowe Sweex MM220. Zapraszam do lektury recenzji.
25.08.2010 18:30
Czy odbiorniki wyposażone w moduł WiFi zastąpią klasyczne radia? Pewnie nie, ale dostęp do tysięcy stacji internetowych z całego świata jest niewątpliwie ogromną zaletą. Przez kilka ostatnich tygodni miałem okazję testować radio internetowe Sweex MM220. Zapraszam do lektury recenzji.
Odbiorniki wyposażone w WiFi zaczynają nieśmiało pojawiać się na polskim rynku. Niewątpliwie są one świetną opcja dla wszystkich, którzy mają dość puszczanych bez końca "złotych przebojów" w naszych rodzimych stacjach. Niestety, radia internetowe nie zaliczają się do najtańszych. Testowany przeze mnie model kosztuje blisko 500 zł. Na Allegro można oczywiście znaleźć budżetowe radia z dostępem do sieci bezprzewodowej, jednak osobiście nie zaryzykowałbym zakupu.
Sweex MM220 nie jest urządzeniem do salonu. Z pewnością sprawdzi się natomiast w biurze, kuchni czy sypialni. Choć firma Sweex kojarzy się raczej z tanią elektroniką dla mas, testowany odbiornik pozytywnie mnie zaskoczył. Czym? Zacznę od jakości wykonania.
Obudowa, jakość wykonania
Sweex MM220 ma nieco oldschoolowy design. Nie ma w tym absolutnie nic złego, mnie jednak taka stylistyka nie przekonuje. Obudowę wykonano z drewna (materiału drewnopodobnego?), a przedni panel zrobiony został z połyskliwego (jakże mogło być inaczej) plastiku. Informacje na temat radiostacji i utworów wyświetlają się na czteroliniowym, jaskrawoniebieskim wyświetlaczu. Do nawigacji, poza kilkoma przyciskami funkcyjnymi, służy sporych rozmiarów pokrętło. Materiały wykorzystane do budowy MM220 są dobrej jakości. Zastrzeżeń nie budzi także dopasowanie poszczególnych elementów.
Wymiary Sweex MM220 to: 245 x 130 x 130 mm. Urządzenie jest dość ciężkie, waży około 2 kg.
Wyposażono je w wejście line in i wyjście słuchawkowe (niestety, zostały one umieszczone z tyłu obudowy).
Jakość dźwięku
Projektanci Sweex MM220 uznali, że w odbiorniku wystarczy jeden głośnik. Można z tą decyzją polemizować, ale faktem jest, że w kuchni czy biurze raczej trudno delektować się efektami stereo. Raz jeszcze przypomnę - nie jest to sprzęt grający do salonu. Dźwięk, choć monofoniczny, jest jednak zaskakująco dobry. Zainstalowany głośnik sprawnie radzi sobie z wszystkimi częstotliwościami. Z tyłu obudowy umieszczono wyjście bas refleksu, dzięki czemu MM220 nie brakuje głębi i przyjemnego, niskotonowego uderzenia. Ekipa Sweexa stanęła na wysokości zadania - radiu należy się duży plus za brzmienie.
Nawigacja
Nie ma sensu rozwodzić się nad radiem FM, przejdę od razu do najważniejszej opcji - radia internetowego. Producent deklaruje, że Sweex MM220 bez problemów łączy się z większością routerów. Po kilku tygodniach testów, podkreśliłbym: “z większością”. Nie miałem najmniejszych problemów z nawiązaniem połączenia z sieciami niezabezpieczonymi (z wyjątkiem telefonu komórkowego pracującego w trybie routera WiFi - to jednak można wybaczyć). Problematyczna okazała się jednak nasza firmowa sieć z zabezpieczeniami. Należy jednak zaznaczyć, że wina leżała nie po stronie radia a naszego routera.
Po wybraniu opcji “radio internetowe” MM220 automatycznie rozpoczyna wyszukiwanie dostępnych sieci. Należy wybrać odpowiednią i, jeśli to konieczne, wprowadzić hasło wykorzystując pokrętło. Wbrew pozorom, proces przebiega całkiem sprawnie i, co najważniejsze, nie trzeba go każdorazowo powtarzać. Po nawiązaniu połączenia dostępne stają się tysiące stacji radiowych z całego świata. MM220 dzieli je na kategorie zależnie od państwa, typu muzyki itd.. Można także wybierać spośród najpopularniejszych rozgłośni, ostatnio słuchanych lub ulubionych. Do przycisków na obudowie można przypisać 4 najczęściej słuchane stacje.
Podsumowanie
[plus]jakość wykonania
[plus]brzmienie
[plus]funkcjonalność
[minus]cena
[minus]tylko jeden głośnik
[minus]gniazda line in i słuchawkowe umieszczone z tyłu obudowy
[minus]front wykonany z połyskliwego plastiku