To zniekształcenie nie jest efektem fotomontażu ani dziełem pijanych robotników

Od jakiegoś czasu w Internecie krąży zdjęcie przedstawiające faliście ułożone tory w Nowej Zelandii. Okazuje się, że przyczyna takiego ukształtowania linii torów jest zupełnie inna niż ta, którą sugerowało większość podpisów.

To zniekształcenie nie jest efektem fotomontażu ani dziełem pijanych robotników
Marek Maruszczak

Od jakiegoś czasu w Internecie krąży zdjęcie przedstawiające faliście ułożone tory w Nowej Zelandii. Okazuje się, że przyczyna takiego ukształtowania linii torów jest zupełnie inna niż ta, którą sugerowało większość podpisów.

Zamieszczone zdjęcia przedstawiają tory położone w Canterbury w Nowej Zelandii. Istotny jest fakt, że wbrew temu, co sugerują niektóre internetowe podpisy, tory zostały położone prosto (prawdopodobnie nawet robotnicy byli trzeźwi).

Obraz

Prawdziwą przyczyną zniekształcenia torów było trzęsienie ziemi, ale to mogliście już wiedzieć. Stopień deformacji powstałych na stosunkowo krótkim odcinku torów nadal jest jednak zastanawiający.

Dave Petley z Amerykańskiego Związku Geofizyków podjął się próby wytłumaczenia nietypowego zjawiska:

Skumulowany nacisk na dość wytrzymałą linię kolejową został przyjęty po odnalezieniu ich najsłabszego punktu. Doprowadziło to do stosunkowo nagłych deformacji, które wybrzuszyły tory w lewą stronę. Taka zmiana dodatkowo osłabiła konstrukcję, pozwalając na powstanie kolejnego, tym razem prawostronnego wybrzuszenia.

Patley zaznacza, że nie jest ekspertem od deformacji linii kolejowych, ale jego wytłumaczenie tak dużych deformacji wydaje się dość logiczne. Jeżeli sformułowaliście inną prawdopodobną teorię, to podzielcie się nią z resztą gadżetomaniaków.

Źródło: GizmodoAGU

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.