Czas na hybrydyzację desktopów? Intel SRT i Nvidia Synergy w drodze
Będzie szybciej i bardziej energooszczędnie - giganci rynku IT po raz kolejny zamierzają nas uszczęśliwić. Tym razem na celowniku znalazły się poczciwe blaszaki. Co wymyślili Intel i Nvidia, aby życie desktopowców stało się lepsze?
Będzie szybciej i bardziej energooszczędnie - giganci rynku IT po raz kolejny zamierzają nas uszczęśliwić. Tym razem na celowniku znalazły się poczciwe blaszaki. Co wymyślili Intel i Nvidia, aby życie desktopowców stało się lepsze?
Pamiętacie, jak w lutym pisałem o możliwości stworzenia hybrydy SSD i HDD? Wraz z wprowadzeniem chipsetu Intel Z68 na rynku ma zadebiutować technologia Intel Smart Response Technology, która z pewnymi wyjątkami przypomina rozwiązanie zaprezentowane przez firmę HighPoint.
Otóż Intel, chyba zniecierpliwiony ciągle nie najlepszą sprzedażą drogich SSD na rynku konsumenckim, postanowił zaproponować użytkownikom stworzenie hybrydy. Dysk SSD ma w niej stanowić cache dla najczęściej używanych plików programów i systemu. Oczywiście rozwiązanie będzie (raczej) niezależne od systemu, a Chipzilla nie pogniewa się, jeśli kupimy stworzony na tę okazję dysk SSD.
Intel SSD 311, znany pod nazwą kodową "Larsen Creek", ma zmagazynować 20 GB danych i kosztować mniej niż 50 euro. Taka pojemność wydaje się optymalna na przechowywanie intensywnie użytkowanych plików, cena - w miarę znośna, a brak konieczności dorzucania dodatkowych kart rozszerzeń można policzyć na plus.
Według danych z prezentacji firmy ASRock Intel SSD "Larsen Creek" sparowany z 1 TB twardzielem WD przyspieszył czas ładowania systemu o blisko 20%, a wynik PC Marka 05 w sekcji HDD wzrósł o 355%. Wygląda to nieźle i jeśli praktyka potwierdzi skuteczność tego rozwiązania, z pewnością niejeden zatwardziały desktopowiec z Intel Smart System Response Technology skorzysta.
Tymczasem Nvidia na zbliżających się targach Computex 2011 zamierza pokazać dedykowaną desktopom technologię Synergy, która wydaje się znanym z laptopów Optimusem. Czyżby ktoś u zielonych wreszcie wpadł na pomysł, że pulpit da radę wyświetlić także zintegrowany GPU, czy może wieść o dołączaniu przez Intela oprogramowania Lucid Virtu zmotywowała Nvidię do działania? Tego nie wiadomo.
Pewne zaś jest, że Synergy nie wymaga żadnych dodatkowych licencji czy opłat. Wystarczą aktualizacja BIOS-u karty graficznej, GPU Nvidia i, oczywiście, płyta główna z chipsetem Intel Z68 lub H67 (a tym samym Core drugiej generacji). Użytkownik będzie mógł zdać się w zakresie przełączania GPU na algorytm, profile aplikacji lub wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie wybrać żądany procesor.
Fajnie? Fajnie. Teraz tylko pozostaje czekać, aż Intel umożliwi tworzenie hybrydowych pamięci w laptopach pozwalających na montaż 2+ dysków, i cieszyć się, że o odchodzących w cień desktopach jeszcze nie zapomniano i postanowiono wzbogacić je o znane z komputerów przenośnych technologie oszczędzania energii.
Źródło: TechConnect Magazine • TechPowerUp!