Broń strażników więziennych

Nietypowy klucz, na który właśnie patrzycie, to jeden z pistoletów konstruowanych przez strażników więziennych w XIX wieku i używanych w razie kłopotów z agresywnymi pensjonariuszami zakładów penitencjarnych.

Broń strażników więziennych
Marek Maruszczak

Nietypowy klucz, na który właśnie patrzycie, to jeden z pistoletów konstruowanych przez strażników więziennych w XIX wieku i używanych w razie kłopotów z agresywnymi pensjonariuszami zakładów penitencjarnych.

Klucz był w pełni funkcjonalną bronią, ale służył również do otwierania celi. Gdyby okazało się, że więzień sprawia problemy wymagające użycia broni palnej, strażnik mógł szybko i sprawnie temu zaradzić.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/kluczwiezienny5.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/kluczwiezienny2.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/kluczwiezienny3.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/kluczwiezienny4.gif)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/07/kluczwiezienny6.jpg)

Nie wszystkie klucze miały mechanizm spustowy. Niektóre były wypełniane ziarnami prochu i odpalane za pomocą cygara przykładanego do odpowiedniego otworu.

Broń była podobno nie tylko poręczna, ale również bardzo skuteczna. Ciekawe, czy noszenie takich kluczy było legalne, czy władze więzienia starały się po prostu nie zauważać takich zabezpieczeń.

Źródło: Oobject

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.