Jeśli stracisz zęba, zastąpi go nowy - drukowany!

Być może w przyszłości problem wypadających zębów nie będzie w ogóle istniał. Naukowcy mają plan jak sprawić, żeby robienie protez było znacznie szybsze, tańsze i prostsze od obecnie stosowanych metod. Czyżby szykowała się rewolucja w gabinecie dentystycznym?

Jeśli stracisz zęba, zastąpi go nowy - drukowany!
Grzegorz Nowak

Być może w przyszłości problem wypadających zębów nie będzie w ogóle istniał. Naukowcy mają plan jak sprawić, żeby robienie protez było znacznie szybsze, tańsze i prostsze od obecnie stosowanych metod. Czyżby szykowała się rewolucja w gabinecie dentystycznym?

Obecnie protezy stomatologiczne tworzone są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, lub metali. Biorąc pod uwagę różnice w kształcie i rozmiarach uzębienia każdego człowieka, stworzenie odpowiedniego zamiennika jest czasochłonne a często również sporo kosztuje. Szczęśliwie rozwój technologii może w przyszłości pomóc także osobom z ubytkami w uzębieniu.

Naukowcy z Iranu doszli do wniosku, że zamiast rzeźbić odpowiedni kształt z gotowych materiałów (co jest czasochłonne) można skorzystać z technologii druku 3D. Dostosowanie jej do drukowania zębów nie stanowi większego problemu - wystarczy zeskanować zęba i według tego projektu stworzyć idealną kopię. Niewykluczone, że wraz z rozwojem tej technologii drukarki do zębów mogłyby się znaleźć w gabinetach stomatologicznych, dzięki czemu taki zabieg mógłby zostać wykonany na miejscu.

Naukowcy mają nadzieję na dalsze wykorzystanie tego pomysłu. Drukować można przecież inne "twarde" części ludzkiego ciała, jak np. kości. Jednak zanim to rozwiązanie trafi do komercyjnego użytku trzeba będzie poczekać kilka lat. Do tego czasu pozostaje sprawdzone dbanie o zęby.

Źródło: ubergizmo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.