15 rad, jak wykonywać lepsze zdjęcia telefonem komórkowym

Stare powiedzenie mówi, że najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie, a przecież większość z nas nie rozstaje się na krok z komórką czy smartfonem. Aparatami w mobilnych urządzeniach można wykonywać naprawdę dobre zdjęcia i dzisiaj pokażemy Wam, w jaki sposób.

15 rad, jak wykonywać lepsze zdjęcia telefonem komórkowym
Krzysztof Basel

Stare powiedzenie mówi, że najlepszy aparat to taki, który masz przy sobie, a przecież większość z nas nie rozstaje się na krok z komórką czy smartfonem. Aparatami w mobilnych urządzeniach można wykonywać naprawdę dobre zdjęcia i dzisiaj pokażemy Wam, w jaki sposób.

Zabieraj aparat wszędzie

Interesujące kadry mogą wpaść w obiektyw niemal w każdym miejscu – podczas jazdy do pracy zatłoczonym autobusem, ćwiczeń na uczelni czy w trakcie interesującej podróży. Warto ćwiczyć patrzenie na świat kadrami, rozwijać aktywny sposób percepcji: obserwowanie, zastanawianie się nad światłem, fakturą, detalami czy emocjami u ludzi.

Smartfon oczywiście nie zastąpi dobrej jakości lustrzanki, ale może konkurować z tańszymi kompaktami. Po co zatem nosić dodatkowo małą cyfrówkę, skoro podobną jakość można uzyskać dobrym smartfonem, którego i tak ma się zawsze przy sobie?

Pamiętaj o kompozycji

Fotografią rządzą pewne określone zasady – bez względu na to, czy ma się w ręce smartfona, czy profesjonalną lustrzankę w cenie samochodu.

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia były uporządkowane, zrozumiałe, miały jasny przekaz i w konsekwencji podobały się innym, zwracaj uwagę na podstawowe zasady kadrowania.

Fot. Jakub Kaźmierczyk
Fot. Jakub Kaźmierczyk

Na początek wyobraź sobie, że zdjęcie dzielą na równe części 4 linie: 2 poziome i 2 pionowe. Staraj się umieszczać najważniejsze elementy zdjęcia w miejscu przecięcia tych linii.

Najprostszym sposobem kadrowania jest umieszczanie obiektu centralnie. Nie ma w tym nic złego, ale to nudny i typowy kadr. Staraj się nieco odsunąć temat główny zdjęcia z centrum kadru, np. do jednego z mocnych punktów (czyli miejsc przecięcia).

Inna zasada mówi o tym, że jeśli temat zdjęcia jest szerszy niż wyższy, to należy go sfotografować poziomo, a jeżeli odwrotnie, wtedy skadrować pionowo.

Trzymaj prosty horyzont

Drzewa rosną prosto do góry, a woda w rzece płynie poziomo - te prawdy są podawane w wątpliwość w bardzo przechylonych zdjęciach. To jedna z ważniejszych zasad w fotografii - horyzont na zdjęciach musi być prosty. Staraj się, aby linia horyzontu pokrywała się z jedną z poziomych linii. Niektóre smartfony pokazują pomocnicze linie w trakcie fotografowania, dzięki czemu ułatwiają kadrowanie. Przechylone zdjęcia można też wyprostować w programie do edycji zdjęć.

Zbliż się do obiektu 

Większość osób, fotografując, próbuje uchwycić w kadrze jak najwięcej szczegółów, jakby chciała zagarnąć wszystko i schować do pamięci. Nie tędy droga. Przekaz fotografii powinien być jasny i zrozumiały, a będzie to możliwe, kiedy kadr pozostanie prosty, uporządkowany, a główny obiekt wypełni jego większą część.

Przy fotografowaniu ludzi zazwyczaj chce się pokazać ich emocje, mimikę, gesty, wypowiadane słowa, przenikliwy wzrok. Jest to niemożliwie, gdy stanie się zbyt daleko od tej osoby i zastosuje zbyt szeroki kadr.

Dlatego właśnie robiąc zdjęcie swojej dziewczynie, nie należy pozostawiać mnóstwa przestrzeni dookoła, tylko zrobić kilka kroków w jej kierunku i tak skadrować zdjęcie, aby była ona głównym obiektem. Wtedy poczuje się doceniona, a Ty będziesz mieć lepsze zdjęcie ;)

Obraz

Pamiętaj też, że fotografując telefonem komórkowym, nie jesteś w stanie uzyskać bardzo dużego rozmycia tła. Nie będziesz mógł zatem ukryć przeszkadzających elementów. Zamiast fotografować zbędne graty, po prostu podejdź bliżej i wykadruj tak, aby nie było ich widać.

Pośrednią metodą jest kadrowanie zdjęć już po ich wykonaniu, np. w komputerze. Jest to rozwiązanie, które może uratować niejedno zdjęcie, ale... to dodatkowa praca i czas spędzony nad programem do edycji. O wiele prościej i szybciej uzyskuje się dobry efekt, gdy myśli się w trakcie fotografowania i wykorzystuje nogi jako prawdziwy zoom.

Nie korzystaj z cyfrowego zoomu 

Producenci często chwalą się cyfrowym zoomem w aparatach, ale to samo zło. Zoom cyfrowy to nic innego jak zwykłe przybliżanie, powiększanie i kadrowanie. Fotografia z zoomem cyfrowym zazwyczaj bardzo traci na jakości. Jeśli nie możesz podejść bliżej, to po prostu wykonaj zdjęcie i później sam je skadruj w programie do edycji fotografii w taki sposób, aby pokazać konkretny wycinek.

Zabiegaj o dobre światło

Sensory w aparatach komórkowych powoli dorównują tym z lustrzanek pod względem liczby megapikseli, ale są ciągle lata świetlne za nimi pod względem wielu innych parametrów, w tym jakości zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia z komórek są często zaszumione, niewyraźne. Aby tego uniknąć, najlepiej fotografować, kiedy jest jasno. Jeśli to niemożliwe, należy doświetlić nieco fotografowaną scenę czy osobę, zbliżając się do okna czy zapalając światło, albo po prostu zaczekać na lepsze warunki. Inaczej trzeba się liczyć z tym, że zdjęcia zachorują na kolorową wysypkę, czyli z cyfrowymi szumami emitowanymi przez niedużą matrycę smartfona.

Unikaj zbyt mocnego światła** **

Aby nie było za łatwo, powinno się też unikać zbyt intensywnego światła na twarzy modelki. Nie fotografuj w samo południe, kiedy światło jest najmocniejsze. Osoba będzie miała mocne cienie na twarzy, a rysy staną się zbyt ostre. Smartfony mają też tendencję do przepalania zbyt jasnych obszarów na zdjęciu.

Obraz

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zaprowadzenie modelki do najjaśniejszego miejsca w cieniu i wykonanie zdjęć w bardziej zrównoważonych warunkach oświetleniowych.

Wykorzystuj wbudowane funkcje aparatu

Zdjęcia HDR, panoramy, makro – większość aparatów w urządzeniach mobilnych oferuje różne ciekawe funkcje. Warto z nich skorzystać i otrzymać wyśmienite rezultaty np. bardzo szerokiej panoramy.

Fotografuj teraz, obrabiaj później…

Jeśli zależy Ci na jak najwyższej jakości zdjęć wykonywanych komórką, to nie obrabiaj ich bezpośrednio w aparacie. Programy do edycji fotografii na komputerze oferują o wiele bogatszą paletę efektów, więcej możliwości edycji tych efektów, które ostatecznie są w lepszy sposób nakładane na zdjęcia. Mówię tu w szczególności o zamianie zdjęcia na czarno-białe czy wyostrzaniu.

Należy pamiętać też o tym, że w wielu rodzajach fotografii liczy się uchwycenie najlepszego momentu. Często trzeba na niego chociaż chwilę poczekać lub wykonać kilka zdjęć w krótkim czasie. Ten decydujący moment można skutecznie przegapić, kiedy zamiast obserwować i zastanawiać się (nawet krótko) nad kadrem, otwiera się aplikację i bawi efektami na zdjęciu.

…lub fotografuj w programie do obróbki

Obróbka zdjęcia w programie The Best Camera
Obróbka zdjęcia w programie The Best Camera

Można też od razu otwierać funkcję aparatu przez aplikację do obróbki zdjęć. Po wykonaniu fotografii system zastosuje wybrany wcześniej efekt. Niestety, proces uzyskania zdjęcia jest przez to nieco dłuższy niż normalnie, zatem jeśli zależy Ci na wiernym udokumentowaniu wydarzenia, lepiej skorzystaj z wbudowanego programu do zdjęć. Kiedy jednak masz chwilę czasu, koniecznie pobaw się aplikacjami z filtrami.

Zdjęcie przekształcone przy pomocy aplikacji Hipstamatic
Zdjęcie przekształcone przy pomocy aplikacji Hipstamatic

Programy, takie jak Instagram, Hipstamatic czy Camera + na iOS, nie tylko dają dużo satysfakcji z zabawy fotografią, ale też pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty, których nie da się nałożyć na zdjęcia samemu. Podobne aplikacje można pobierać także w systemie Android. Na ten temat będę jeszcze pisał w osobnym artykule, przedstawię tam też najlepsze programy tego typu.

Trzymaj aparat solidnie 

Jedną z bolączek zdjęć wykonywanych lekkimi aparatami jest poruszenie i brak ostrości. Pamiętaj o tym i staraj się trzymać komórkę pewnie, najlepiej dwiema rękami. Dla większej stabilności można też oprzeć rękę o własne ciało lub jakiś stabilny przedmiot.

Pomyśl o statywie

Statyw dla telefonu komórkowego? Brzmi nieco egzotycznie, ale nie ma w tym nic dziwnego. Fotografowanie komórkami stało się bardzo popularne, a zatem producenci akcesoriów pomyśleli także o tym elemencie. Na rynku dostępne są miniaturowe statywy pozwalające utrzymać smartfona w stabilnej pozycji przez dłuższy czas, np. podczas fotografowania krajobrazów czy wykonywania nocnych zdjęć z długimi czasami naświetlania.  Najwięcej takich akcesoriów stworzono dla iPhone’a, ale wnikliwi poszukiwacze znajdą także statywy dla innych smartfonów.

W specjalistycznych sklepach znajdziecie też przejściówki czy specjalne uchwyty pozwalające przykręcić smartfona do zwykłego statywu. Jednym z ciekawszych pomysłów na trzymanie iPhone'a jest polski wynalazek Glif. Więcej poczytacie o nim na Applemanii, tymczasem polecam film promujący.

Dbaj o czysty obiektyw

Obraz

Tylko niektóre smartfony mają wbudowane osłony obiektywu. Obiektywy wielu telefonów komórkowych są odsłonięte, a w takiej sytuacji nie ma siły, aby w dłuższej perspektywie nie stały się brudne. Tłuste odciski palców mogą skutecznie zniszczyć nawet najlepsze zdjęcie, warto zatem od czasu do czasu przetrzeć obiektyw szmatką.

Zmieniaj balans bieli

Zdjęcia o różnym balansie bieli, ale identycznych warunkach.
Zdjęcia o różnym balansie bieli, ale identycznych warunkach.

Coraz więcej komórek umożliwia zmianę ustawień balansu bieli. Staraj się korzystać z nich, dostosowując je do warunków oświetleniowych. Zastosuj balans bieli, który spowoduje, że zdjęcie będzie najlepiej oddawało kolory.

Uważaj, co, kiedy i jak fotografujesz** **

Do niedawna fotografowanie komórką było traktowane z przymrużeniem oka. Często na koncertach obowiązywał zakaz fotografowania, ale ochrona nie zwracała uwagi na osoby pstrykające komórką. Jednak od kiedy smartfony mają matryce o rozdzielczości nawet 12 Mpix i są coraz bardziej popularne, w wielu miejscach przyzwolenie na komórkowe zdjęcia minęło.

Flash na koncercie może rozpraszać muzyków, a Ty możesz nawet zostać wyrzucony z sali.
Flash na koncercie może rozpraszać muzyków, a Ty możesz nawet zostać wyrzucony z sali.

Pamiętaj, że smartfon to też aparat fotograficzny, zazwyczaj z wbudowaną lampą błyskową czy głośnikiem wydającym z siebie dźwięki imitujące migawkę. Uważaj, aby elementy te nie zepsuły momentu fotografowania lub nie sprawiły, że zostaniesz wyproszony.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.