Dubaj planuje budowę podwodnego hotelu. Water Discus Hotel zbudują Polacy!
Roponośna pustynia zapewnia Zjednoczonym Emiratom Arabskim swobodę i inwestycyjny rozmach, o którym wiele państw może tylko pomarzyć. Choć możliwość noclegu pod wodą nie jest już światowym unikatem, planowany podwodny hotel przyćmi inne tego typu obiekty. Ten wyjątkowy budynek zostanie zbudowany przez firmy z Polski.
Roponośna pustynia zapewnia Zjednoczonym Emiratom Arabskim swobodę i inwestycyjny rozmach, o którym wiele państw może tylko pomarzyć. Choć możliwość noclegu pod wodą nie jest już światowym unikatem, planowany podwodny hotel przyćmi inne tego typu obiekty. Ten wyjątkowy budynek zostanie zbudowany przez firmy z Polski.
Petrodolarowy rozmach dubajskich inwestycji zadziwia od lat. Emirat słynie m.in. z budowy sztucznych wysp, jak znane na całym świecie wyspy palmowe czy archipelag The World. Można w nim również podziwiać architektoniczną ikonę tamtego regionu – słynny, przypominający żagiel hotel Burdż al-Arab, a wielbiciele dużych wysokości mogą oglądać okolicę z najwyższego na świecie wieżowca Burdż Chalifa (w tym artykule znajdziecie opisywany przez Adama projekt wieżowca Woven Tower).
Do innych ekstrawagancji, jak choćby zbudowany na środku pustyni, działający przez cały rok, kryty stok narciarski, dołączy niebawem kolejna, wyjątkowa atrakcja. Jest nią podwodny Water Discus Hotel przypominający nieco futurystyczne obiekty z miast przyszłości pokazane w popularnej przed laty kreskówce „Jetsonowie”.
Water Discus Hotel będzie się składał z dwóch poziomów o średnicy około 36 metrów – podwodnego, zlokalizowanego na głębokości około 10 metrów, i nawodnego, wyniesionego w górę na wąskich podporach łączących zarazem oba elementy. W trzech podporach znajdą się windy i schody, a w górze, poza głównym dyskiem, będzie również kilka mniejszych, mieszczących m.in. lądowisko dla śmigłowca.
Hotel zostanie zbudowany na rafie koralowej. Aby zapewnić gościom możliwie spektakularne widoki, dolny poziom, mieszczący 21 luksusowych apartamentów, będzie powoli obracał się wokół własnej osi. Każdy z apartamentów zostanie również wyposażony w niewielki pojazd podwodny, którym mieszkańcy będą mogli wyruszać na spacery.
O ile dolna, podwodna część hotelu to głównie pomieszczenia mieszkalne, to górna, poza różnymi urządzeniami zapewniającymi funkcjonowanie całego obiektu, stanowi zarazem balast umożliwiający zanurzenie podwodnego dysku. Jest to możliwe dzięki zlokalizowaniu na górnym poziomie ogromnych zbiorników z wodą.
Rozwiązanie to stanowi zarazem zabezpieczenie w przypadku awarii – zgodnie z zamysłem projektantów w razie zagrożenia dla części podwodnej, wystarczy wypuścić wodę z górnego poziomu, by cały hotel wynurzył się na powierzchnię.
Cały hotel zostanie zbudowany z prefabrykatów przygotowanych wcześniej w stoczni. Rozwiązanie takie daje inwestorom dużą swobodę – w razie jakichkolwiek problemów istnieje możliwość wzniesienia hotelu w innym, niż pierwotnie zaplanowano, miejscu.
Co istotne, ten wyjątkowy obiekt będzie dziełem Polaków. Projekt został przygotowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, a jego realizacją zajmie się konsorcjum polskich firm: Deep Ocean Technology z Gdyni, Stoczni Crist, biura projektowego StoGda i Marine Projects z Gdańska.
Źródło: Born Rich • Rzeczpospolita • The Creators Project