Intel bije rekordy, AMD szykuje się do zwolnień

Ostatni kwartał dla jednych był (tradycyjnie) udany, dla innych nieco mniej. I tak oto Intel zdołał sprzedać rekordową liczbę procesorów, a AMD nie odnotowało strat. Nie oznacza to jednak, że wszyscy się cieszą i na rynku dobrze się dzieje.

Ostatni kwartał Intel może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Po raz pierwszy błękitny gigant dostarczył na rynek ponad 100 milionów procesorów, generując największy obrót w historii i uzyskując potężny zysk netto na poziomie 3,3 miliarda dolarów, a więc aż o 12% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Fakt, że nie wszystkie działy okazały się rentowne, bo mobilny zakończył kwartał ze stratą na poziomie 1 miliarda. Inne jednak pozwoliły wyjść na prostą — dział PC poprawił wynik o 9%, a stosunkowo młody sektor "Internetu Rzeczy" urósł jeszcze bardziej, bo aż o 14%.

Intel bije rekordy, AMD szuka oszczędności

Chipzilla ma zatem powody do radości i świętowania. Tym bardziej, że w kolejnym kwartale też prognozy mówią o zyskach większych niż w ubiegłym roku. Tymczasem nowa CEO AMD, Lisa Su, zaprowadza porządki. Co prawda chyba po raz pierwszy od dłuższego czasu firmie udało się wypracować zysk (skromny, bo raptem 17 mln dolarów), ale to jednak za mało. W związku z tym nowy sternik zarządził zwolnienia i szeregi amerykańskiego producenta opuści 7% pracowników, czyli około 700 osób.

Ma to dać oszczędności na poziomie 85 milionów dolarów i pozwolić wyjść na prostą. Czy się uda? Zobaczymy. Nie zmienia to faktu, że w kontekście AMD od dłuższego czasu mówi się nie tylko w kontekście słabnących udziałów na rynkach zarówno procesorów jak i kart graficznych, ale też zwolnień i migracji załogi. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy CEO stanie na wysokości zadania i przywróci firmie dawną świetność, kiedy mimo ogromnych dysproporcji kadrowych i finansowych AMD walczyło z Intelem jak równy z równym.

Źródła:
TechSpot, KitGuru

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Drukarka Pirx 3D – wrażenia z testu i odpowiedzi na pytania Czytelników Asus Transformer Pad TF103C – genialny ale… [test] Nexus Player i inne “multimedialne urządzenia” - skończmy z powtarzaniem głupot. To nie są konsole do grania! Apple rozczarował? Pokazał nowe iPady i Retinę 5K, ale chyba nie tego chcieliśmy Wyścig bez kierowcy. Autonomiczne Audi RS 7 na torze Hockenheimring Air umbrella - niewidzialna parasolka. Genialny pomysł, który nigdy się nie sprawdzi Veloloop włączy zielone. Hackowanie świateł ulicznych dla rowerzystów Against Modern Football? Nie tym razem - dron z flagą lata nad boiskiem i przerywa mecz Inteligentny zegarek jak słuchawka. .Klatz - odepnij i rozmawiaj Pay-per-laugh: za występ kabaretu zapłacisz tylko wtedy, gdy się uśmiechniesz Wyciekły dane 7 mln kont Dropboksa. Jak zabezpieczyć się przed problemami? Earity - bezprzewodowe słuchawki sterowane głosem. Powiedz “tak”, żeby odebrać połączenie Egzoszkielet jak z gry „Bioshock”. Nurek zejdzie w nim na ponad 300 metrów DARPA ujawnia film z wnętrza czołgu przyszłości. Wojna wygląda jak gra! Pół godziny na rowerze = smartfon działa trzy godziny dłużej. Ampy naładuje baterię ruchem Nowa Tesla P85D: dwa silniki i sztuczna inteligencja, która myśli i reaguje za kierowcę Carl Zeiss ujawnił VR One – nowe gogle VR. Kolejne. Komu to potrzebne? Stacja robocza na wynos – najlepsze laptopy dla mobilnych profesjonalistów [zestawienie] Roccat Tyon – gryzoń (nie tylko) dla prawdziwego hardkora [test] Apple opanuje rynek PC? Gigant z Cupertino w światowej czołówce producentów

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie Gala Mobility Trends 2016 – największe wydarzenie w branży mobilnych technologii Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1