Poradnik PIT: jakie dokumenty i kiedy składać?

Początek nowego roku oznacza nadejście jednej z najmniej przyjemnych spraw, jakie musimy w dorosłym życiu załatwiać: rozliczenia podatku dochodowego. Obowiązek taki ma każdy dorosły obywatel Polski, który w poprzednim roku uzyskiwał dochody — z pracy, zleceń, czy choćby wynajęcia komuś mieszkania.

Dzisiaj krótko o dokumentach, jakie będziemy składać — i obowiązujących nas terminach.

PIT — 11

Formularz PIT-11 wystawiany jest przez płatnika składek — czyli w naszym przypadku przeważnie przez pracodawcę lub zleceniodawcę, zależy, w jakiej formie współpracujemy. Dokument zawiera informację o uzyskanych dochodach oraz pobranych już zaliczkach na podatek dochodowy. Otrzymać go powinniśmy najpóźniej do marca roku następującego po tym, z którego musimy się rozliczyć z fiskusem.

Na podstawie otrzymanego formularza PIT-11 wypełniamy wybraną deklarację podatkową, doliczając oczywiście inne uzyskiwane dochody.

Jakie dokumenty składamy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, mamy kilka różnych formularzy, na których składamy zeznanie podatkowe. Odpowiedni wybieramy na podstawie tego, z jakich źródeł uzyskaliśmy w ubiegłym roku dochód.

  • PIT-36 ? składamy, jeśli uzyskaliśmy przychody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, a jednocześnie nie wypełniamy zeznania PIT-37, gdyż nasze dochody (lub straty) nie mieszczą się w zakresie tego zeznania. PIT-36 złożymy więc, jeśli prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej. Ten sam dokument wypełniamy, jeżeli uzyskaliśmy dochody z zagranicy.

Zobacz również: Tak pracuje kamera GoPro HD

  • PIT-36L - formularz ten jest przeznaczony wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie. Składamy go, jeśli prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30c ustawy.
  • PIT-37 - większość z nas będzie wypełniać właśnie ten formularz. Przeznaczony jest on dla osób, które uzyskały dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej, wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium RP, za pośrednictwem płatników, i jednocześnie nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej ani działów specjalnych produkcji rolnej.
  • PIT-38 - interesuje nas, jeśli uzyskaliśmy dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub źródeł określonych w art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • PIT-39 - wypełniamy go, jeżeli uzyskaliśmy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w roku podatkowym, nabytych od dnia 1 stycznia 2009 r.

Terminy

Zgodnie z przepisami podatkowymi, czas na rozliczenie się z zeszłorocznych dochodów mamy do 30 kwietnia roku kolejnego, następującego po tym, za który składamy deklarację. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy termin składania rozliczeń wypada w dzień ustawowo wolny od pracy — wówczas można złożyć deklarację w kolejnym dniu roboczym, zaraz po dniach wolnych. W tym roku jednak taka sytuacja nie występuje, 30 kwietnia to termin ostateczny.

Ważne!
Jeśli wysyłasz deklarację Pocztą Polską, za datę jej złożenia przyjmuje się tą widoczną na stemplu pocztowym. Można więc nadać dokumenty 30 kwietnia — i będą one uważane za złożone w terminie.
Inaczej jest w przypadku innych doręczycieli! Jeżeli wyślesz deklarację InPostem lub kurierem, za datę doręczenia uważa się dzień, kiedy dokument znajdzie się w Urzędzie Skarbowym!

W przyszłym tygodniu dowiemy się więcej na temat sposobów dokonywania rozliczeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych graczy