Jak usunąć zapach papierosów z ubrań, laptopa lub tapicerki?

alan alanis/SXC

alan alanis/SXC

Na lajfmajstrze sporo mówimy o rzucaniu palenia. Kiedy już rzucisz, nie palisz, lub też nawet palisz, ale wczoraj zabawiłeś w pubie w którym siedzieli sami palacze, zapach dymu papierosowego z Twoich ubrań może poważnie Tobą rano wstrząsnąć. Palacze nie zdają sobie z tego sprawy, ale zapachem papierosów przechodzą nawet?laptopy i komórki. Kupimy taki gadżet od palacza i klops? zapach bowiem trudno usunąć i sam może nie ?wywietrzeć?.

Zapach papierosów w laptopie, komórce i stacjonarnym komputerze
Wydawałoby się, że sprzęt elektroniczny papierosami śmierdzieć nie może. Niestety ? kurz i resztki popiołu, które gromadzą się w zakamarkach klawiatury czy obudowy u nałogowego palacza wydzielają zapach jeszcze długo po przeniesieniu sprzętu w strefę nie palenia. Nawet słuchawki nauszne palacza czuć papierosami, bo zapach wnika w tkaninę. W przypadku sprzętu elektronicznego, jedynym wyjściem jest wyczyszczenie wentylatora, klawiatury i wszelkich zakamarków i usunięcie kurzu (można wykorzystać tu sprężone powietrze lub alkohol izopropylenowy).

Zapach papierosów z tapicerki samochodu
Wietrzenie niestety nic nie daje. Jeszcze gorszym pomysłem są choinki zapachowe rozwieszane w samochodzie ? po dwóch dniach mamy ?leśny zapach nikotyny? i do samochodu praktycznie nie da się wejść. Co możemy wykorzystać?

Kawa ? na tylnej półce i na drzwiach umieszczamy woreczki (z przewiewnej siatki) z kawą mieloną. Kawa całkiem nieźle wyciąga zapach (stosuje się ją w lodówkach). Kawę wozimy ze sobą przez kilkanaście dni

Ocet ? jeśli auto garażujemy, na noc wkładamy do samochodu pojemniki z wodą wymieszaną z octem 1:1 i zostawiamy na noc. Minusem tego rozwiązania jest zapach octu, który na szczęście łatwo wietrzeje.

Karcher lub ozon ? podsufitka to najbardziej ?zaczadzone? miejsce  - zwłaszcza nad kierowcą. Pianki do samodzielnego czyszczenia nie zawsze zadziałają, po kilku dniach zapach się przebije, a dodatkowo mogą zostać  plamy po nikotynie. Jeśli podsufitka jest bardzo nasączona zapachem pozostaje tylko profesjonalne czyszczenie Karcherem lub ? jeszcze bardziej skuteczne lecz również nieco bardziej kosztowne ? czyszczenie ozonem (około 100 zł, z tym że niekiedy zabiegów należy wykonać 3–5). Takie usługi wykonują specjalistyczne firmy.

Zapach tytoniu z ubrań
Zalecenia palących gimnazjalistów, które można znaleźć na forach (czyli przez godzinę spaceruj) oczywiście nie działają. Ciuchy musimy uprać. Gorzej z odzieżą wierzchnią ? nie będziemy przecież prać dwa razy w tygodniu kurtki tylko dlatego, że mamy ochotę na piwo knajpie gdzie się pali. Zapach tytoniu z kurtki również usuwamy octem. Wieszamy kurtkę nad wanną, a do wanny wkładamy miednicę z wrzątkiem i rozpuszczonym w nim octem. Parujące opary octu usuwają zapach papierosów. Po octowej sesji, wynosimy kurtkę na balkon, aby wietrzała z octu.

Niektórzy zalecają, aby do prania odzieży śmierdzącej tytoniem dodawać ocet. Radzę tego nie robić ? ocet ma właściwości wybielające a poza tym osłabia włókna. Jeśli więc nie chcesz, aby Twoje ciuchy okazały się jednorazowego użytku, nie namaczaj ciuchów w occie i nie dodawaj go do prania. Zamiast octu, do prania można dodać sody oczyszczonej (ćwierć szklanki na litr wody). Soda również działa wybielająco, używamy jej więc raczej do rzeczy białych i firanek (z których też ciężko pozbyć się zapachu tytoniu).

Zobacz również: ASIMO - robot gra w piłkę

Podziel się:

Przeczytaj także: