Jak usunąć zapach papierosów z ubrań, laptopa lub tapicerki?

alan alanis/SXC

alan alanis/SXC

Na lajfmajstrze sporo mówimy o rzucaniu palenia. Kiedy już rzucisz, nie palisz, lub też nawet palisz, ale wczoraj zabawiłeś w pubie w którym siedzieli sami palacze, zapach dymu papierosowego z Twoich ubrań może poważnie Tobą rano wstrząsnąć. Palacze nie zdają sobie z tego sprawy, ale zapachem papierosów przechodzą nawet?laptopy i komórki. Kupimy taki gadżet od palacza i klops? zapach bowiem trudno usunąć i sam może nie ?wywietrzeć?.

Zapach papierosów w laptopie, komórce i stacjonarnym komputerze
Wydawałoby się, że sprzęt elektroniczny papierosami śmierdzieć nie może. Niestety ? kurz i resztki popiołu, które gromadzą się w zakamarkach klawiatury czy obudowy u nałogowego palacza wydzielają zapach jeszcze długo po przeniesieniu sprzętu w strefę nie palenia. Nawet słuchawki nauszne palacza czuć papierosami, bo zapach wnika w tkaninę. W przypadku sprzętu elektronicznego, jedynym wyjściem jest wyczyszczenie wentylatora, klawiatury i wszelkich zakamarków i usunięcie kurzu (można wykorzystać tu sprężone powietrze lub alkohol izopropylenowy).

Zapach papierosów z tapicerki samochodu
Wietrzenie niestety nic nie daje. Jeszcze gorszym pomysłem są choinki zapachowe rozwieszane w samochodzie ? po dwóch dniach mamy ?leśny zapach nikotyny? i do samochodu praktycznie nie da się wejść. Co możemy wykorzystać?

Kawa ? na tylnej półce i na drzwiach umieszczamy woreczki (z przewiewnej siatki) z kawą mieloną. Kawa całkiem nieźle wyciąga zapach (stosuje się ją w lodówkach). Kawę wozimy ze sobą przez kilkanaście dni

Ocet ? jeśli auto garażujemy, na noc wkładamy do samochodu pojemniki z wodą wymieszaną z octem 1:1 i zostawiamy na noc. Minusem tego rozwiązania jest zapach octu, który na szczęście łatwo wietrzeje.

Karcher lub ozon ? podsufitka to najbardziej ?zaczadzone? miejsce  - zwłaszcza nad kierowcą. Pianki do samodzielnego czyszczenia nie zawsze zadziałają, po kilku dniach zapach się przebije, a dodatkowo mogą zostać  plamy po nikotynie. Jeśli podsufitka jest bardzo nasączona zapachem pozostaje tylko profesjonalne czyszczenie Karcherem lub ? jeszcze bardziej skuteczne lecz również nieco bardziej kosztowne ? czyszczenie ozonem (około 100 zł, z tym że niekiedy zabiegów należy wykonać 3–5). Takie usługi wykonują specjalistyczne firmy.

Zapach tytoniu z ubrań
Zalecenia palących gimnazjalistów, które można znaleźć na forach (czyli przez godzinę spaceruj) oczywiście nie działają. Ciuchy musimy uprać. Gorzej z odzieżą wierzchnią ? nie będziemy przecież prać dwa razy w tygodniu kurtki tylko dlatego, że mamy ochotę na piwo knajpie gdzie się pali. Zapach tytoniu z kurtki również usuwamy octem. Wieszamy kurtkę nad wanną, a do wanny wkładamy miednicę z wrzątkiem i rozpuszczonym w nim octem. Parujące opary octu usuwają zapach papierosów. Po octowej sesji, wynosimy kurtkę na balkon, aby wietrzała z octu.

Niektórzy zalecają, aby do prania odzieży śmierdzącej tytoniem dodawać ocet. Radzę tego nie robić ? ocet ma właściwości wybielające a poza tym osłabia włókna. Jeśli więc nie chcesz, aby Twoje ciuchy okazały się jednorazowego użytku, nie namaczaj ciuchów w occie i nie dodawaj go do prania. Zamiast octu, do prania można dodać sody oczyszczonej (ćwierć szklanki na litr wody). Soda również działa wybielająco, używamy jej więc raczej do rzeczy białych i firanek (z których też ciężko pozbyć się zapachu tytoniu).

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację