Solarny balon wyprodukuje 400 razy więcej energii niż zwykłe panele słoneczne

balon

balon

Najlepsze pomysły i projekty cechujące się niesamowitą wydajnością i opłacalnością, to takie, które są proste i wykorzystują już dobrze znane techniki. Przykładem tego jest solarny balon, który dzięki swojej nietypowej, lecz prostej konstrukcji cechuje się 400 razy większą efektywnością w konwertowaniu energii słonecznej na elektryczną od tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

Zespół projektantów nazywających się "Cool Earth" dzięki prostej sztuczce diametralnie zmienił wydajność paneli słonecznych. Jak widzicie, balon spełnia rolę dużej soczewki, która skupia promienie słoneczne w jednym miejscu. Pojedyncze solarne ogniwo konwertuje tyle światła, ile w danym czasie na nie pada. Jeżeli panel ma przykładową powierzchnię wynoszącą 500 cm², to tylko na tym obszarze będzie zachodził proces przemiany.

W przypadku balonu solarka umieszczona wewnątrz całej instalacji zamienia energię tylko na swojej, ograniczonej powierzchni, ale intensywność promieni słonecznych jest znacznie większa dzięki ich wcześniejszej zmianie kąta padania przez wypukłą powierzchnię balonu, która jest kilkakrotnie większa od samego ogniwa. Pozwala to zwiększyć powierzchnię obszaru konwertowania światła i jednocześnie znacznie obniżyć koszty związane z produkcją ogniw, a nawet elektrowni.

Projekt stanowi prosty koncentrator słoneczny wyprodukowany jakby nie było z plastiku. Cena materiału, z której wykonano wielką soczewkę to tylko 2 dolary, a efekt jest wyjątkowo zadowalający.

źródło: greenoptimistic

Zobacz również: Największy na świecie zakrzywiony telewizor LG OLED TV 4K

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat Muzyka prosto z burzowej chmury. Making Weather to niesamowity, lewitujący głośnik Bluetooth Skandal czy przypadek? Lodówka Samsunga wyświetla plan niemieckiej inwazji na Polskę Testujemy najnowsze pralki LG 6 Motion TurboWash 2016! Z wizytą w fabryce Elona Muska. Oto najnowocześniejsza wytwórnia samochodów na świecie Mają rozmach! Zobacz największe roboty zbudowane na potrzeby kina Netgear Arlo Pro: bezprzewodowa i odporna na pogodę kamera Wi-Fi Jak to działa? Cz. 8: radio Nvidia Ansel, czyli zrzuty ekranu, jakich jeszcze nie widzieliście Oakley Radar Pace: sportowe okulary z wirtualnym trenerem i obsługą głosową Tydzień z Gadżetomanią. 7 dobrych powodów, dla których warto nas czytać Netatmo Healthy Home Coach: inteligentny strażnik ciszy i jakości powietrza