Solarny balon wyprodukuje 400 razy więcej energii niż zwykłe panele słoneczne

balon

balon

Najlepsze pomysły i projekty cechujące się niesamowitą wydajnością i opłacalnością, to takie, które są proste i wykorzystują już dobrze znane techniki. Przykładem tego jest solarny balon, który dzięki swojej nietypowej, lecz prostej konstrukcji cechuje się 400 razy większą efektywnością w konwertowaniu energii słonecznej na elektryczną od tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

Zespół projektantów nazywających się "Cool Earth" dzięki prostej sztuczce diametralnie zmienił wydajność paneli słonecznych. Jak widzicie, balon spełnia rolę dużej soczewki, która skupia promienie słoneczne w jednym miejscu. Pojedyncze solarne ogniwo konwertuje tyle światła, ile w danym czasie na nie pada. Jeżeli panel ma przykładową powierzchnię wynoszącą 500 cm², to tylko na tym obszarze będzie zachodził proces przemiany.

W przypadku balonu solarka umieszczona wewnątrz całej instalacji zamienia energię tylko na swojej, ograniczonej powierzchni, ale intensywność promieni słonecznych jest znacznie większa dzięki ich wcześniejszej zmianie kąta padania przez wypukłą powierzchnię balonu, która jest kilkakrotnie większa od samego ogniwa. Pozwala to zwiększyć powierzchnię obszaru konwertowania światła i jednocześnie znacznie obniżyć koszty związane z produkcją ogniw, a nawet elektrowni.

Projekt stanowi prosty koncentrator słoneczny wyprodukowany jakby nie było z plastiku. Cena materiału, z której wykonano wielką soczewkę to tylko 2 dolary, a efekt jest wyjątkowo zadowalający.

źródło: greenoptimistic

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Podziel się:

Przeczytaj także: