Solarny balon wyprodukuje 400 razy więcej energii niż zwykłe panele słoneczne

balon

balon

Najlepsze pomysły i projekty cechujące się niesamowitą wydajnością i opłacalnością, to takie, które są proste i wykorzystują już dobrze znane techniki. Przykładem tego jest solarny balon, który dzięki swojej nietypowej, lecz prostej konstrukcji cechuje się 400 razy większą efektywnością w konwertowaniu energii słonecznej na elektryczną od tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

Zespół projektantów nazywających się "Cool Earth" dzięki prostej sztuczce diametralnie zmienił wydajność paneli słonecznych. Jak widzicie, balon spełnia rolę dużej soczewki, która skupia promienie słoneczne w jednym miejscu. Pojedyncze solarne ogniwo konwertuje tyle światła, ile w danym czasie na nie pada. Jeżeli panel ma przykładową powierzchnię wynoszącą 500 cm², to tylko na tym obszarze będzie zachodził proces przemiany.

W przypadku balonu solarka umieszczona wewnątrz całej instalacji zamienia energię tylko na swojej, ograniczonej powierzchni, ale intensywność promieni słonecznych jest znacznie większa dzięki ich wcześniejszej zmianie kąta padania przez wypukłą powierzchnię balonu, która jest kilkakrotnie większa od samego ogniwa. Pozwala to zwiększyć powierzchnię obszaru konwertowania światła i jednocześnie znacznie obniżyć koszty związane z produkcją ogniw, a nawet elektrowni.

Projekt stanowi prosty koncentrator słoneczny wyprodukowany jakby nie było z plastiku. Cena materiału, z której wykonano wielką soczewkę to tylko 2 dolary, a efekt jest wyjątkowo zadowalający.

źródło: greenoptimistic

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?