Solarny balon wyprodukuje 400 razy więcej energii niż zwykłe panele słoneczne

balon

balon

Najlepsze pomysły i projekty cechujące się niesamowitą wydajnością i opłacalnością, to takie, które są proste i wykorzystują już dobrze znane techniki. Przykładem tego jest solarny balon, który dzięki swojej nietypowej, lecz prostej konstrukcji cechuje się 400 razy większą efektywnością w konwertowaniu energii słonecznej na elektryczną od tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

Zespół projektantów nazywających się "Cool Earth" dzięki prostej sztuczce diametralnie zmienił wydajność paneli słonecznych. Jak widzicie, balon spełnia rolę dużej soczewki, która skupia promienie słoneczne w jednym miejscu. Pojedyncze solarne ogniwo konwertuje tyle światła, ile w danym czasie na nie pada. Jeżeli panel ma przykładową powierzchnię wynoszącą 500 cm², to tylko na tym obszarze będzie zachodził proces przemiany.

W przypadku balonu solarka umieszczona wewnątrz całej instalacji zamienia energię tylko na swojej, ograniczonej powierzchni, ale intensywność promieni słonecznych jest znacznie większa dzięki ich wcześniejszej zmianie kąta padania przez wypukłą powierzchnię balonu, która jest kilkakrotnie większa od samego ogniwa. Pozwala to zwiększyć powierzchnię obszaru konwertowania światła i jednocześnie znacznie obniżyć koszty związane z produkcją ogniw, a nawet elektrowni.

Projekt stanowi prosty koncentrator słoneczny wyprodukowany jakby nie było z plastiku. Cena materiału, z której wykonano wielką soczewkę to tylko 2 dolary, a efekt jest wyjątkowo zadowalający.

źródło: greenoptimistic

Zobacz również: Niesamowity telewizor Samsunga: 110 cali, UHD

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie]

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką