Jak wyczyścić system Windows?

fot.: tlcexpress.org

fot.: tlcexpress.org

Wśród sporej rzeszy użytkowników Windows przyjęło się, że raz na jakiś czas konieczne jest reinstalowanie tego systemu wraz z formatowaniem całej partycji. W jaki sposób można wyczyścić system Windows, tak aby nie było trzeba instalować wszystkich programów, sterowników, czy konfigurować go od nowa?

Formatowanie partycji i ponowna instalacja systemu Windows zdaniem wielu osób jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Prawda jest taka, że po zakończeniu tego procesu musimy jeszcze zainstalować wszystkie niezbędne programy, skonfigurować różne ustawienia i przenieść pliki z utworzonych wcześniej kopii zapasowych.

Tak więc tylko pozornie ułatwiamy sobie życie. Identyczny efekt można uzyskać bez konieczności usuwania wszystkich danych z partycji i reinstalacji systemu. W tym celu wystarczy użyć kilku standardowych narzędzi oferowanych przez system Windows lub skorzystać ze specjalnych programów stworzonych w tym celu.

 • Odinstaluj wszystkie zbędne programy i ich pozostałości

  Zdecydowanie pierwszym krokiem powinno być wyrzucenie wszystkich zbędnych programów. Klikamy Start - > Panel Sterowania -> Dodaj / usuń programy i przeglądamy całą listę. Tak naprawdę zniknąć powinny wszystkie te aplikacje, z których nie korzystamy lub nigdy nie używaliśmy. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić z jedną z nich i myślisz, że "może się kiedyś przydać" tzn., że powinna trafić do kosza — jeżeli faktycznie będzie potrzebna, to po prostu pobierzesz ją.

  Warto również skorzystać z programu Odkurzacz. Pozwala on na usunięcie wszelkiego rodzaju zbędnych plików, jakie naturalnie powstają przy okazji normalnej pracy systemu operacyjnego i innych aplikacji. Odkurzacz rozpoznaje niemal 400 najpopularniejszych programów usuwając wszystkie zbędne i zaśmiecające Windowsa pliki.

 • Wyczyść rejestr wpisów

  Rejestr wpisów jest jednym z kluczowych elementów, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu operacyjnego Windows. Kolejne aplikacje, jakie przewijają się przez system tworzą wpisy rejestru. Spora część z nich pozostaje tam nawet po odinstalowaniu programów. W efekcie coraz widoczniejsze staje się spowolnienie pracy systemu.

  Ręczne zarządzanie wpisami na pewno nie należy do rzeczy łatwych. Konieczne jest więc skorzystanie z programów, które ułatwią odpowiednie wyszukiwanie i selekcję wpisów, a następnie usunięcie ich. Program, którym naprawdę warto się posiłkować to RegCleaner. Usuniemy nim niemal wszystkie zbędne elementy wchodzące w rejestr wpisów. Program ten automatycznie wykonuje kopie zapasowe wszystkich wpisów, które mają zostać usunięte — w razie jakichkolwiek problemów możemy je łatwo przywrócić.

 • Narzędzie oczyszczania dysku

  System Windows oferuje również sporą grupę standardowych narzędzi, które ułatwią wyczyszczenie partycji dysku ze zbędnych plików. Dostęp do takiego programu możemy uzyskać na trzy sposoby:

  • Kliknąć Start, a następnie Uruchom. Wpisz w pole cleanmgr, a następnie wciśnij OK;
  • Start -> Wszystkie Programy -> Akcesoria -> Narzędzia Systemowe -> Czyszczenie dysku
  • Otwórz okno Explorera (np. klikając Mój Komputer) i kliknij PPM na ikonkę dysku, wybierz właściwości, a następnie z zakładki Ogólne ? Oczyszczanie dysku.

  Program uwzględnia elementy wytwarzane w trakcie przeglądania Internetu, logi, dzienniki konfiguracji, zawartość kosza systemowego i wielu innych. Przy okazji możemy również skorzystać z opcji ?Oczyść pliki systemowe?, dzięki czemu z systemu znikną obiekty wytwarzane w trakcie normalnego działania systemu.

 • Przeanalizuj zawartość dysków

  Coraz rzadziej przyczyną reinstalacji systemu operacyjnego jest brak wolnego miejsca na dyskach twardych. Tak czy inaczej, w przypadku niektórych notebooków, czy netbooków problem nadal może się pojawiać. Co zrobić w sytuacji, gdy usunęliśmy wszystkie pliki tymczasowe, zbędne programy i inne elementy, a nadal brakuje nam miejsca?

  Zobacz również: Niedocenione gry mijającej generacji

  Ostatnią deską ratunku są aplikacje służące do analizy zawartości dysku. Przykładem takiego programu może być Disktetective. Sposób działania takich aplikacji jest bardzo prosty — uruchamiamy go i przeprowadzamy skanowanie określonej partycji. Następnie użytkownik może przeglądać listę i diagram, który prezentuje, jakie foldery albo pliki zabierają najwięcej miejsca. W razie potrzeby możliwe jest natychmiastowe usunięcie zbędnych elementów.

 • Wyczyść wszystkie ślady swojej aktywności w systemie

  Zbliżając się już do końca całego procesu czyszczenia systemu Windows należy zadbać również o detale. Bez względu na to, co robiłeś przy użyciu systemu, pozostawiasz po sobie wiele śladów. W końcu nie trzeba perfekcyjnie znać się na obsłudze komputera, aby wiedzieć, jakie ostatnio pliki otwierałeś, tworzyłeś, z których programów korzystasz zdecydowanie najczęściej.

  Free Privacy Editor - dzięki tej niewielkiej aplikacji możesz usunąć niemal wszystkie oznaki swojej aktywności. Program ten usunie wszystkie logi, informacje o defragmentowaniu partycji, zrzuty z pamięci, zawartość schowka, listy uruchamianych programów i usług, a także wiele innych.

  Ponadto, aplikacja obsługuje ok. 100 innych programów, które również wytwarzają różne ?ślady?. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby usunąć całą zawartość historii wszystkich przeglądarek, jakie zainstalowałeś w Windowsie.

Podziel się:

Przeczytaj także: