Jak wyczyścić system Windows?

fot.: tlcexpress.org

fot.: tlcexpress.org

Wśród sporej rzeszy użytkowników Windows przyjęło się, że raz na jakiś czas konieczne jest reinstalowanie tego systemu wraz z formatowaniem całej partycji. W jaki sposób można wyczyścić system Windows, tak aby nie było trzeba instalować wszystkich programów, sterowników, czy konfigurować go od nowa?

Formatowanie partycji i ponowna instalacja systemu Windows zdaniem wielu osób jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Prawda jest taka, że po zakończeniu tego procesu musimy jeszcze zainstalować wszystkie niezbędne programy, skonfigurować różne ustawienia i przenieść pliki z utworzonych wcześniej kopii zapasowych.

Tak więc tylko pozornie ułatwiamy sobie życie. Identyczny efekt można uzyskać bez konieczności usuwania wszystkich danych z partycji i reinstalacji systemu. W tym celu wystarczy użyć kilku standardowych narzędzi oferowanych przez system Windows lub skorzystać ze specjalnych programów stworzonych w tym celu.

 • Odinstaluj wszystkie zbędne programy i ich pozostałości

  Zdecydowanie pierwszym krokiem powinno być wyrzucenie wszystkich zbędnych programów. Klikamy Start - > Panel Sterowania -> Dodaj / usuń programy i przeglądamy całą listę. Tak naprawdę zniknąć powinny wszystkie te aplikacje, z których nie korzystamy lub nigdy nie używaliśmy. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić z jedną z nich i myślisz, że "może się kiedyś przydać" tzn., że powinna trafić do kosza — jeżeli faktycznie będzie potrzebna, to po prostu pobierzesz ją.

  Warto również skorzystać z programu Odkurzacz. Pozwala on na usunięcie wszelkiego rodzaju zbędnych plików, jakie naturalnie powstają przy okazji normalnej pracy systemu operacyjnego i innych aplikacji. Odkurzacz rozpoznaje niemal 400 najpopularniejszych programów usuwając wszystkie zbędne i zaśmiecające Windowsa pliki.

 • Wyczyść rejestr wpisów

  Rejestr wpisów jest jednym z kluczowych elementów, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu operacyjnego Windows. Kolejne aplikacje, jakie przewijają się przez system tworzą wpisy rejestru. Spora część z nich pozostaje tam nawet po odinstalowaniu programów. W efekcie coraz widoczniejsze staje się spowolnienie pracy systemu.

  Ręczne zarządzanie wpisami na pewno nie należy do rzeczy łatwych. Konieczne jest więc skorzystanie z programów, które ułatwią odpowiednie wyszukiwanie i selekcję wpisów, a następnie usunięcie ich. Program, którym naprawdę warto się posiłkować to RegCleaner. Usuniemy nim niemal wszystkie zbędne elementy wchodzące w rejestr wpisów. Program ten automatycznie wykonuje kopie zapasowe wszystkich wpisów, które mają zostać usunięte — w razie jakichkolwiek problemów możemy je łatwo przywrócić.

 • Narzędzie oczyszczania dysku

  System Windows oferuje również sporą grupę standardowych narzędzi, które ułatwią wyczyszczenie partycji dysku ze zbędnych plików. Dostęp do takiego programu możemy uzyskać na trzy sposoby:

  • Kliknąć Start, a następnie Uruchom. Wpisz w pole cleanmgr, a następnie wciśnij OK;
  • Start -> Wszystkie Programy -> Akcesoria -> Narzędzia Systemowe -> Czyszczenie dysku
  • Otwórz okno Explorera (np. klikając Mój Komputer) i kliknij PPM na ikonkę dysku, wybierz właściwości, a następnie z zakładki Ogólne ? Oczyszczanie dysku.

  Program uwzględnia elementy wytwarzane w trakcie przeglądania Internetu, logi, dzienniki konfiguracji, zawartość kosza systemowego i wielu innych. Przy okazji możemy również skorzystać z opcji ?Oczyść pliki systemowe?, dzięki czemu z systemu znikną obiekty wytwarzane w trakcie normalnego działania systemu.

 • Przeanalizuj zawartość dysków

  Coraz rzadziej przyczyną reinstalacji systemu operacyjnego jest brak wolnego miejsca na dyskach twardych. Tak czy inaczej, w przypadku niektórych notebooków, czy netbooków problem nadal może się pojawiać. Co zrobić w sytuacji, gdy usunęliśmy wszystkie pliki tymczasowe, zbędne programy i inne elementy, a nadal brakuje nam miejsca?

  Zobacz również: Gadżetomania TV: Xbox One - przedstawiciele polskiej branży gier komentują pokaz nowej konsoli

  Ostatnią deską ratunku są aplikacje służące do analizy zawartości dysku. Przykładem takiego programu może być Disktetective. Sposób działania takich aplikacji jest bardzo prosty — uruchamiamy go i przeprowadzamy skanowanie określonej partycji. Następnie użytkownik może przeglądać listę i diagram, który prezentuje, jakie foldery albo pliki zabierają najwięcej miejsca. W razie potrzeby możliwe jest natychmiastowe usunięcie zbędnych elementów.

 • Wyczyść wszystkie ślady swojej aktywności w systemie

  Zbliżając się już do końca całego procesu czyszczenia systemu Windows należy zadbać również o detale. Bez względu na to, co robiłeś przy użyciu systemu, pozostawiasz po sobie wiele śladów. W końcu nie trzeba perfekcyjnie znać się na obsłudze komputera, aby wiedzieć, jakie ostatnio pliki otwierałeś, tworzyłeś, z których programów korzystasz zdecydowanie najczęściej.

  Free Privacy Editor - dzięki tej niewielkiej aplikacji możesz usunąć niemal wszystkie oznaki swojej aktywności. Program ten usunie wszystkie logi, informacje o defragmentowaniu partycji, zrzuty z pamięci, zawartość schowka, listy uruchamianych programów i usług, a także wiele innych.

  Ponadto, aplikacja obsługuje ok. 100 innych programów, które również wytwarzają różne ?ślady?. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby usunąć całą zawartość historii wszystkich przeglądarek, jakie zainstalowałeś w Windowsie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Następne konsole będą modułowe. I to nie jest przyjemny scenariusz! Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika

Popularne w tym tygodniu:

Jak zostać gwiazdą Internetu? Dwóch Rosjan za 3000 złotych stworzyło od zera bogatego celebrytę Genialne przeróbki plakatów filmowych. Są lepsze od oryginału! Gaming w Polsce ma się coraz lepiej. Właśnie dzięki takim imprezom jak Warsaw Games Week A gdyby tak rzucić wszystko i jechać do... Poznania? Wrażenia z VIP Day PGA 2016 Recenzja Aragami: duchowi spadkobiercy kontra oficjalne kontynuacje. Gdzie jest niegdysiejszy Tenchu?