Sztuczna krtań pozwoli odzyskać głos

sztuczna-krtan

sztuczna-krtan

Sztuczna krtań nie jest niczym nowym w dziedzinie medycyny. Jednak ta stworzona przez naukowców z Afryki Południowej jest wyjątkowo "utalentowana" i powinna zainteresować wszystkie osoby, które z różnych przyczyn straciły akurat ten narząd.

Najczęstszym powodem wycięcia krtani (laryngektomii) jest rak tego organu lub rak gardła dolnego. Jeśli następuje usunięcie całego narządu, to niestety człowiek traci możliwość mówienia. Sposobem na to jest sztuczna krtań. Jest jednak pewien problem. Osoby z takim implantem nie brzmią naturalnie. I określenie to jest bardzo delikatne. Mówiąc najprościej — mają głos, jak robot.

I właśnie w tym momencie na pierwszy plan wychodzi wynalazek naukowców z kraju, w którym odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Twierdzą oni, że ich sztuczna krtań pozwala przywrócić głos, który będzie brzmiał zupełnie, jak ludzki.

Udało się to, dzięki aż 118 sensorom nacisku, które monitorują ruch ust i języka oraz syntetyzatorowi mowy. Na razie nie sprostano tylko jednemu problemowi — opóźnieniom. W tym wypadku jest to jedyne 0.3 sekundy, ale naukowcy i tak chcą sobie z nim poradzić zanim ich produkt trafi na rynek medyczny.

Źródło: Dvice

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Podziel się:

Przeczytaj także: