Sztuczna krtań pozwoli odzyskać głos

sztuczna-krtan

sztuczna-krtan

Sztuczna krtań nie jest niczym nowym w dziedzinie medycyny. Jednak ta stworzona przez naukowców z Afryki Południowej jest wyjątkowo "utalentowana" i powinna zainteresować wszystkie osoby, które z różnych przyczyn straciły akurat ten narząd.

Najczęstszym powodem wycięcia krtani (laryngektomii) jest rak tego organu lub rak gardła dolnego. Jeśli następuje usunięcie całego narządu, to niestety człowiek traci możliwość mówienia. Sposobem na to jest sztuczna krtań. Jest jednak pewien problem. Osoby z takim implantem nie brzmią naturalnie. I określenie to jest bardzo delikatne. Mówiąc najprościej — mają głos, jak robot.

I właśnie w tym momencie na pierwszy plan wychodzi wynalazek naukowców z kraju, w którym odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Twierdzą oni, że ich sztuczna krtań pozwala przywrócić głos, który będzie brzmiał zupełnie, jak ludzki.

Udało się to, dzięki aż 118 sensorom nacisku, które monitorują ruch ust i języka oraz syntetyzatorowi mowy. Na razie nie sprostano tylko jednemu problemowi — opóźnieniom. W tym wypadku jest to jedyne 0.3 sekundy, ale naukowcy i tak chcą sobie z nim poradzić zanim ich produkt trafi na rynek medyczny.

Źródło: Dvice

Zobacz również: Star Trek obnażony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację