Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata

Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata

Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata

Ten artykuł ma 10 stron:

UDES XX20 (Szwecja, lata 80.)

UDES XX20

Szwedzkie czołgi nie są na świecie tak znane jak broń amerykańska, rosyjska czy niemiecka, jednak skandynawscy konstruktorzy mają na koncie kilka bardzo interesujących projektów. Poza czołgiem Stridsvagn 103, który przez kilkadziesiąt lat był podstawą szwedzkich jednostek pancernych, opracowano serię eksperymentalnych czołgów UDES, wyróżniających się nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Zalicza się do nich m.in. UDES 03 z działem wystającym z kadłuba zarówno z przodu, jak i z tyłu i zawieszeniem, dzięki któremu czołg mógł zmniejszyć swoją wysokość do zaledwie około 1,6 metra!

Najciekawszym z eksperymentalnych szwedzkich czołgów wydaje się jednak UDES XX20. Składa się on z dwóch gąsienicowych, połączonych przegubowo modułów – w jednym znajdowała się załoga i obsługiwane zdalnie uzbrojenie, a w drugim zapas paliwa i amunicji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu czołg (a właściwie niszczyciel czołgów, bo do takiej roli został zaprojektowany) miał nie tylko bardzo duże możliwości pokonywania trudnego terenu, ale zgodnie z założeniami konstruktorów miał zapewnić załodze znacznie większe szanse na przeżycie. Ze względu na niską sylwetkę był zarazem trudnym do zauważenia i trafienia celem – nad kadłubem zamiast typowej wieży umieszczono bowiem tylko ładowane automatycznie działo.

Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej

Pantery, Tygrysy czy „Rudy” T-34 (którym Szarik wygrał wojnę) są powszechnie kojarzone i uznawane za najlepszy sprzęt pancerny. Nie zawsze jest to…

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią? Prawie jak „Grawitacja”! Statek kosmiczny uratował stację ISS przed katastrofą Powstały mikroskopijne roboty, które mogą poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała Zdjęcie z kosmicznej porodówki: tak powstaje planeta Film dnia: Koniec z pomyłkami pielęgniarek! Urządzenie wykryje żyły i zaoszczędzi nam bólu Gry, kosmos i bezpieczeństwo w Sieci - o tym uczą uczelnie. Chce się być studentem!

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać