Poradnik: Miksowanie i korekta audio z Audacity

audacity4

audacity4

Obecnie komputery sprawiają, że multimedia takie jak muzyka czy filmy są dla nas coraz bliższe. Możemy je już nie tylko odtwarzać ale czynnie tworzyć czy modyfikować. Tym razem zajmiemy się modyfikacją naszych zbiorów muzycznych a także stworzymy prosty remix ulubionego utworu.

Nie tak szybko

Do całej operacji wykorzystamy open source'ową aplikację Audacity, zatem nie należy się spodziewać, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem staniesz się nagle profesjonalnym muzykiem. Już jednak używając tak prostych narzędzi można zrozumieć podstawy tworzenia muzyki i wykonać kilka ciekawych tricków. Nie ma zatem na co czekać, zabierajmy się za przygotowanie sobie stanowiska.

Przygotowywanie systemu

Audacity to program działający na wszystkich popularnych platformach (pierwotnie był skierowany dla Linuksa), zatem jego użytkowanie nie ogranicza się wyłącznie do Windowsa. Wersję instalacyjną programu można ściągnąć z serwisu SourceForge.net.

Użytkownicy Ubuntu mogą natomiast ściągnąć i zainstalować narzędzie prostym poleceniem w konsoli:

sudo apt-get install audacity


Instalacja kodeków

Multimedia mają to do siebie, że aby je odtworzyć niezbędne są odpowiednie biblioteki zwane kodekami. Audacity jako domyślny wykorzystuje format MP3 zatem do poprawnego otworzenia czy zapisania utworu niezbędny jest enkoder Lame. Jest to również kodek rozwijany na zasadach open source, zatem można go znaleźć w SourceForge.net.

Zobacz również: Gadżetomania.TV: D&D Neverwinter po polsku - Wywiad z autorami

W Ubuntu można go znaleźć w paczce skupiającej najważniejsze kodeki i wgrać poleceniem:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras


Rozpoczynamy edycję

Gdy wszystko jest już gotowe, można zabrać się za najprzyjemniejszą część poradnika czyli samą zabawę z Audacity. Najprościej w takim przypadku zwyczajnie kliknąć na dany utwór prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu kontekstowego 'Otwórz za pomocą Audacity'.

Naszym oczom powinien się ukazać widok edycji:

audacity

Nawiasem mówiąc, tak szerokie spektrum wykresu oznacza, że całość została sztucznie wzmocniona i zapewne wiele wysokich tonów zostało uszkodzonych. Zawsze więc należy sobie zostawiać pewien margines.

Wycinanie fragmentów audio

Jeśli nagrywaliśmy piosenkę z radia internetowego czy też innego medium strumieniowego to bardzo prawdopodobne jest, iż na początku bądź na końcu utworu nagrały się fragmenty innych utworów.

Aby usunąć początek utworu klikamy na narzędzie 'Powiększ' i klikamy zmienionym kursorem kilkakrotnie na dowolną część wczytanej ścieżki.

audacity1

Następnie zmieniamy aktywne narzędzie na 'Zaznaczenie' i zaznaczamy wybraną część utworu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy to akurat dobry fragment można w każdej chwili odtworzyć wybrany fragment klikając na zieloną ikonę.

Jeśli zaznaczyliśmy prawidłowo, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+X, która wytnie wybrany fragment. Podobnie robimy z końcową częścią.

Miksowanie i dodawanie efektów

Ostatnim etapem, który powinien poznać każdy początkujący użytkownik tego programu jest dodawanie różnego rodzaju efektów. Podobnie jak w poprzednim kroku najpierw należy zaznaczyć wybrany fragment utworu a następnie wybrać z menu 'Efekty' odpowiedni efekt.

audacity3

Szczególnie przydatne są wtyczki pozwalające na wzmacnianie i przyśpieszanie melodii. Dzięki nim szybko można szybko wzmocnić sygnał przechwycony z mikrofonu czy przyśpieszyć melodię ulubionej piosenki co praktycznie zawsze przynosi ciekawe efekty.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Następne konsole będą modułowe. I to nie jest przyjemny scenariusz! Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej?

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze gry planszowe dla dorosłych graczy