21 Biznesowych inspiracji, czyli skąd wziąć pomysł na biznes

svilen mushkatov/SXC

svilen mushkatov/SXC

svilen mushkatov/SXC
Kryzys jest paradoksalnie takim okresem w którym powstaje najwięcej nowych biznesów i działalności. Widmo zwolnień z ciepłych posadek inspiruje ludzi do tego, by zaczęli myśleć o uniezależnieniu się od widzimisię prezesów, których nie widzieli w życiu na oczy. Aby jednak osiągnąć sukces biznesowy, trzeba mieć dobry pomysł na biznes. Środki nie zawsze są konieczne — do dyspozycji są kredyty, dotacje i aniołowie biznesu, a nierzadko udaje się wpaść na pomysł, który prawie nic nie kosztuje. Dziś przedstawię Wam kilka ciekawych stron, polskich i zagranicznych, z których można czerpać zarówno wiedzę na temat tego jak prowadzić biznes jak i inspiracje oraz ciekawe pomysły na biznes.

1. Strony zagraniczne

lowbudgetprosper.com -strona prowadzona przez Litwinkę z biznesowym zacięciem — sporo pomysłów na biznes za grosze. Znajdziecie tu takie inspiracje jak pomysły na ręcznie robione zabawki czy nietypowe wycieczki turystyczne.

springwise.com - Storna prezentuje różnorodne pomysły na biznes i innowacje — zarówno te, które wymagają sporych nakładów inwestycyjnych i wynikają z opracowywania nowych technologii, jak i te, które są wynikiem rewelacyjnego pomysłu, dzięki któremu udało się osiągnąć sukces za pomocą niewielkiego nakładu środków. Dodatkowo, na stronie znaleźć można opisy firm, które wprowadziwszy nowe rozwiązania poszukują partnerów handlowych czy franczyzowych

killerstartups.com— zbiór nowych pomysłów na biznes w sieci. Codzienne aktualizacje a pomysły…cóż- od sasa do lasa. Warto przeglądnąć raz w miesiącu.

coolbusinessideas.com - krótko istniejący, ale ciekawy i dobrze wypromowany serwis z pomysłami na biznes. Sporo informacji o aktualnych trendach nieco nowości o gadżetach (choć nasza gadżetomania jednak bardziej rozwinięta).

entrepreneur.com - podział pomysłów na nisko-kosztowe, dziwaczne, domowe, standardowe.

zeromillion.com - 105 pomysłów na studencki biznes. Nie wszystkie realne, niektóre ciekawe. Serwis zasadniczo nie opisuje pomysłów dokładnie, może więc jedynie stanowić bazę wyjściową do dalszych poszukiwań.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

101 pomysłów na mały biznes poniżej 5000 $ - książka autorstwa Corey Sandler i Janice Keefe. Książkę można nabyć za 20$ na Amazonie, a na books.google dostępnych jest kilka fragmentów. Propozycja o tyle ciekawa, że przedstawia pomysły w ujęciu ich kosztów oraz niezbędnych umiejętności. Dodatkowo sugestie jak wyliczać koszt za poszczególne usługi. Pomysły raczej na prowadzenie jednoosobowej działalności.

businessideaoftheday.org -prawie codziennie nowy pomysł. Stronka nieszczególnie przyjazna dla użytkownika, ale można odnaleźć kilka inspiracji przy odrobinie samozaparcia.

400 small business ideas - kolejna książka, również we fragmentach udostępniona w Internecie. Warto poczytać końcówkę — kilka ciekawych pomysłów się znajdzie (jak myślicie, czy wedding planner na gejowskie śluby ma w Polsce rację bytu?). Zaletą książki jest pokazanie słabych stron każdego pomysłu oraz kontaktu do działającego w tym obszarze biznesu. Oryginalny e-book kosztuje 10$- może i warto choć nie przekonuje mnie jego reklama stworzona w stylu hokus-pokus NLP dla ubogich…

mysmallbiz.com - duża ilość kategorii — od biznesu dla mam, po pomysły dla złotej rączki. Niestandardowych pomysłów to raczej nie ma, ale całkiem obszerna baza może pomóc odpowiedzieć na pytanie ?co chcę zrobić ze swoim życiem".

nichegeek.com - nie tylko pomysły na biznes, warto odwiedzić raz na czas, autor gromadzi bowiem pomysły dziwaczne. Wśród niech wiele takich o których nikt o zdrowych zmysłach nie powiedziałby że mogą się udać…a jednak.

iddictive.com - pomysły na biznesy małe i duże. Serwis istnieje dopiero kilka miesięcy, więc nie spędzimy w nim wielu godzin, ale nawet najmniejsza inspiracja jest ważna, jeśli tylko uda się ją przekuć w intratną działalność.

smallscalebusiness.com/ - kilkaset pomysłów na biznes. Z reguły malutkich oraz niezbyt nietypowych, w stylu doradcy zakupowego na aukcjach internetowych czy opiekuna zwierząt w czasie wakacyjnym. Dla niezdecydowanych i bez środków na start serwis może być pomocny.

2. Strony polskie

inwestycje.pl— dział start-up w serwisie inwestycje.pl związany jest najczęściej z promowaniem serwisów internetowych. Można jednak doszukać się tu kilku pomysłów a przynajmniej dowiedzieć się, co dzieje się w polskim świecie biznesu.

startups.pl -nowe (z reguły) pomysły na biznes w sieci. Dodawanie informacji do serwisu jest bezpłatne, więc często zamiast rzeczywiście interesujących i innowacyjnych projektów mamy projekty kiepskie bądź mocno leciwe. Twórcy serwisu najwyraźniej nie moderują zgłoszeń dość dokładnie — czasem jednak można trafić na coś ciekawego — choć bardziej proponuję przeglądać propozycję pod kątem tego, czego unikać.

biznesforum.pl -jedno z najstarszych forów poświęconych biznesowi w Polsce. Sporo pomysłów, choć również sporo dzieci neo i idiotycznych, wałkowanych po setki razy zapytań. Raz na czas można trafić jednak na ciekawą dyskusję, bądź pomocnego użytkownika.

przejdznaswoje.pl -dużo ciekawych pomysłów opisanych dość skrótowo. Nieco męczy brak dynamicznych linków do omawianych w serwisie pomysłów biznesowych. Merytorycznie jednak jest to całkiem przyjazna kopalnia pomysłów.

mambiznes.pl - historie ludzi sukcesu, porady oraz kilka pomysłów na biznes wraz z analizą kosztów.

przepisnabiznes.pl - więcej porad niż pomysłów, choć dla zapalonego poszukiwacza inspiracji coś ciekawego się znajdzie. Interesujące porady w zakresie marketingu i prowadzenia działalności.

3. Serwisy związane z franchisingiem

Franczyza to dobry pomysł dla tych, którzy boją się ryzyka inwestycyjnego i chcą zainwestować pieniądze w sprawdzony biznes, a jednocześnie chcą być sam sobie szefem. Modeli franczyzowych jest sporo, a w Polsce nadal wiele miejsca na nowe punkty handlowe i usługowe:

franczyzawpolsce.pl — sporo poradników na temat tego jak rozpocząć biznes franczyzowy, wiadomości z rynku oraz oferty współpracy. Dodatkowo sporo wywiadów i historii tych, którym się udało.

franchising.pl - spory katalog biznesowy wielu firm, których przedstawicielstwa opierają się na zasadzie franczyzy — wystarczy tylko wybrać branżę w której chcesz działać i sprawdzić jakie warunki proponuje franczyzodawca.

whichfranchise.com - brytyjska strona o franczyzie. Spora ilość pomysłów których nie ma jeszcze w Polsce- nic tylko wybierać partnerów do współpracy, bądź kopiować pomysły.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację