Ćwiczenia kreatywności ciąg dalszy

Rozwijać swoją kreatywność i inteligencję poznawczą warto nie tylko dla możliwości uzyskania ciekawszej i lepiej płatnej pracy, ale również dla samego siebie - osoby które mają głowy pełne pomysłów to również osoby które szybciej rozwiązują problemy i prowadzą ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Zatem- ćwiczmy! Dziś na tapetę weźmy znów skojarzenia - tym razem w ćwiczeniu, które poza kreatywnością rozwija również umiejętności analizy i syntezy.

W dzisiejszym ćwiczeniu będziemy szukać podobieństw między rzeczami.

Co mają ze sobą wspólnego jabłka i pomarańcze? Należą do grupy owoców. A zebra i chomik? Najprostsze skojarzenie to zwierzęta. — Takie pary są jednak proste i nie rozwijają żadnych umiejętności. Ale spróbujcie znaleźć przynajmniej pięć podobieństw między parą słoma i sznurowadło!
No to zaczynamy:

  • obie rzeczy mogą należeć do rolnika
  • oba wyrazy zaczynają się na literę ?S"
  • z obu nawet Jakub Wędrowycz nie umie pędzić bimbru
  • obie rzeczy są płaskie i długie
  • obie związane są z butami (chyba że Wam słoma z butów nie wychodzi…)

Proste? A jednak ćwiczenie regularnie powtarzane działa. I podobnie jak wymyślanie nietypowych zastosowań można wykonywać je grupowo i indywidualnie. Pary tworzyć możecie ze wszystkiego — ważne aby pozornie nie miały ze sobą wiele wspólnego (czekolada i świeczka, słoń i drabina, fotel i siekiera itd.) a przy wymyślaniu podobieństw uważajcie, by nie ograniczać swojej wyobraźni przez autocenzurę!

Zapraszam do dzielenia się innymi pomysłami na podobieństwa słomy i sznurowadeł w komentarzach — na pewno przeoczyłam mnóstwo możliwości!

fot.: Piotr Bizior

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać