Własnoręcznie zrobione ozdoby - zajmij rodzinę!

Dorośli tuż przed Świętami mają przeważnie całą masę prac, w których dzieci — młodsze i starsze — niekoniecznie pomagają. Warto je w tym czasie czymś zająć. A już w ogóle ekstra, jeśli przy okazji będzie to coś bardziej pożytecznego, niż oglądanie bajek w telewizji…

Proponuję "wykorzystać" nudzące się w tym czasie pociechy do urozmaicenia wystroju choinki i reszty domu. Można w łatwy sposób pozwolić im się wykazać twórczo — przy wykonywaniu świątecznych ozdób na choinkę czy stroiki wieszane w różnych częściach domu.

Łańcuchy na choinkę

Mogą je robić nawet mniejsze dzieci, o ile potrafią się już posługiwać klejem. Musisz tylko wyciąć sporą ilość pasków kolorowego papieru, o szerokości ok. centymetra i długości kilku centymetrów. Skleja się je w kolejne ogniwa łańcucha, łącząc kolejne z poprzednim — przeważnie wystarczy dzieciom tylko pokazać, a mają zajęcie na godzinę albo dłużej.

Łańcuch można też zrobić z kawałków słomek lub makaronu-rurek, nawlekanych na długi sznurek, oddzielanych koralikami czy innymi ozdobnymi elementami. Musisz tylko przygotować wszystko tak, żeby łatwo dawało się nawlekać.

Można też wyciąć prostokąty z kolorowego papieru lub bibuły i tworzyć "kokardki" marszcząc te kawałki i przewiązując sznurkiem jedna obok drugiej, najlepiej w odległości ok. 3–4cm.

Bombki

Najłatwiejsze w świecie: trochę orzechów włoskich i kawałki folii aluminiowej. Orzechy należy zawinąć po prostu w folię, zostawiając jej trochę z jednej strony tak, żeby dało się do niej przywiązać sznureczek. W folię można zawijać też inne niewielkie przedmioty, bombki będą mieć różne kształty.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Do cukierków można dowiązać niteczki i ozdoba też gotowa — tutaj jednak jest niewielka szansa, żeby takie "bombki" dotrwały do świąt ;)

Dzieci mogą też powybierać ze swoich szafek i szuflad malutkie zabawki, np. z jajek-niespodzianek. Wystarczy do nich dorobić pętelkę ze sznurka i zawiesić na choince.

Łatwe do wykonania są też ozdoby z patyczków po lodach, zapałek, słomek. Trzeba je tylko poukładać w gwiazdki i związać niteczką bądź skleić. Później można pomalować je kolorowymi farbkami, pisakami, dokleić do nich kolorowy papier czy watę — powstaną bardzo oryginalne i ciekawe ozdoby.

Można też zrobić trochę masy solnej i z niej lepić ozdoby. Po wysuszeniu i pomalowaniu potrafią się prezentować naprawdę efektownie!

Szopka Bożonarodzeniowa

Można zachęcić do jej zrobienia dzieci, ale i samemu się świetnie bawić. Znajdujemy dość płaski karton (lub obcinamy spód na wysokości kilku centymetrów. W środku rozkładamy kawałek materiału, można go też posypać słomą. Potrzeba "głównych bohaterów" - świetnie nadają się laleczki jakich u młodszych dziewczynek nie brakuje. Ułożoną scenkę trzeba tez ozdobić: kolorowymi kamykami ze szkła lub zwykłymi, pomalowanymi na różne kolory, zwierzętami z plastiku, bombkami, lampkami… Wszystko zależy od naszej fantazji!

Własnoręcznie zrobione ozdoby, zwłaszcza te, które robiliśmy w dzieciństwie, potrafią potem zadziwiająco długo pozostawać w naszej kolekcji. Zrobione przez moją babkę gwiazdki ze słomy jeszcze w zeszłym roku wisiały na naszej choince — jest to, oprócz oryginalnej ozdoby, także cudowna pamiątka na kolejne lata.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację