Własnoręcznie zrobione ozdoby - zajmij rodzinę!

Dorośli tuż przed Świętami mają przeważnie całą masę prac, w których dzieci — młodsze i starsze — niekoniecznie pomagają. Warto je w tym czasie czymś zająć. A już w ogóle ekstra, jeśli przy okazji będzie to coś bardziej pożytecznego, niż oglądanie bajek w telewizji…

Proponuję "wykorzystać" nudzące się w tym czasie pociechy do urozmaicenia wystroju choinki i reszty domu. Można w łatwy sposób pozwolić im się wykazać twórczo — przy wykonywaniu świątecznych ozdób na choinkę czy stroiki wieszane w różnych częściach domu.

Łańcuchy na choinkę

Mogą je robić nawet mniejsze dzieci, o ile potrafią się już posługiwać klejem. Musisz tylko wyciąć sporą ilość pasków kolorowego papieru, o szerokości ok. centymetra i długości kilku centymetrów. Skleja się je w kolejne ogniwa łańcucha, łącząc kolejne z poprzednim — przeważnie wystarczy dzieciom tylko pokazać, a mają zajęcie na godzinę albo dłużej.

Łańcuch można też zrobić z kawałków słomek lub makaronu-rurek, nawlekanych na długi sznurek, oddzielanych koralikami czy innymi ozdobnymi elementami. Musisz tylko przygotować wszystko tak, żeby łatwo dawało się nawlekać.

Można też wyciąć prostokąty z kolorowego papieru lub bibuły i tworzyć "kokardki" marszcząc te kawałki i przewiązując sznurkiem jedna obok drugiej, najlepiej w odległości ok. 3–4cm.

Bombki

Najłatwiejsze w świecie: trochę orzechów włoskich i kawałki folii aluminiowej. Orzechy należy zawinąć po prostu w folię, zostawiając jej trochę z jednej strony tak, żeby dało się do niej przywiązać sznureczek. W folię można zawijać też inne niewielkie przedmioty, bombki będą mieć różne kształty.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerów

Do cukierków można dowiązać niteczki i ozdoba też gotowa — tutaj jednak jest niewielka szansa, żeby takie "bombki" dotrwały do świąt ;)

Dzieci mogą też powybierać ze swoich szafek i szuflad malutkie zabawki, np. z jajek-niespodzianek. Wystarczy do nich dorobić pętelkę ze sznurka i zawiesić na choince.

Łatwe do wykonania są też ozdoby z patyczków po lodach, zapałek, słomek. Trzeba je tylko poukładać w gwiazdki i związać niteczką bądź skleić. Później można pomalować je kolorowymi farbkami, pisakami, dokleić do nich kolorowy papier czy watę — powstaną bardzo oryginalne i ciekawe ozdoby.

Można też zrobić trochę masy solnej i z niej lepić ozdoby. Po wysuszeniu i pomalowaniu potrafią się prezentować naprawdę efektownie!

Szopka Bożonarodzeniowa

Można zachęcić do jej zrobienia dzieci, ale i samemu się świetnie bawić. Znajdujemy dość płaski karton (lub obcinamy spód na wysokości kilku centymetrów. W środku rozkładamy kawałek materiału, można go też posypać słomą. Potrzeba "głównych bohaterów" - świetnie nadają się laleczki jakich u młodszych dziewczynek nie brakuje. Ułożoną scenkę trzeba tez ozdobić: kolorowymi kamykami ze szkła lub zwykłymi, pomalowanymi na różne kolory, zwierzętami z plastiku, bombkami, lampkami… Wszystko zależy od naszej fantazji!

Własnoręcznie zrobione ozdoby, zwłaszcza te, które robiliśmy w dzieciństwie, potrafią potem zadziwiająco długo pozostawać w naszej kolekcji. Zrobione przez moją babkę gwiazdki ze słomy jeszcze w zeszłym roku wisiały na naszej choince — jest to, oprócz oryginalnej ozdoby, także cudowna pamiątka na kolejne lata.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 24 pechowych wynalazców, których zabiły własne wynalazki Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 8 najpotężniejszych pancerników, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Najbardziej niedocenione czołgi II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi! Słodkich snów, Philae! Koniec misji lądownika. Posłuchajcie, jak śpiewa mu kometa Nieudane lądowanie zmieniło misję Rosetty w wyścig z czasem. Co się tam stało? Nastoletni naukowcy, którzy zmienili świat Lądujemy na komecie! O co chodzi w misji Rosetty i dlaczego wszyscy o niej mówią?