Boisz się o dane z bazy PESEL? Z tym kodem BIK oferuje darmowy rok alertów

Aby ustrzec się wyłudzeń na nasze ukradzione dane, można skorzystać z alertów BIK, które ostrzegą nas, gdy ktoś zechce wziąć w banku kredyt na nasze konto. By mieć darmowe alerty, wystarczy wpisać odpowiedni kod.

  1. Czy był wyciek danych z bazy PESEL?
  2. Do czego można wykorzystać nasze dane?
  3. Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniami?

Wyciek, którego nie było

Wyciek danych z bazy PESEL, którym przez ostatnie dni straszyły nas media, okazał się nie wyciekiem, ale pobraniem – legalnymi kanałami – ogromnych ilości danych przez komorników. Warszawska Prokuratura Okręgowa sprawdza teraz, czy komornicy mieli prawo pobierać dane w takich ilościach, ale nie ma to nic wspólnego z legendą o rzekomym „wycieku danych z bazy PESEL” – czegoś takiego po prostu nie było.

Niezależnie od tego zainteresowanie ochroną danych i zagrożeniami, jakie wiążą się z ich kradzieżą, w ostatnich dniach bez wątpienia wzrosło.

Sprytnie wykorzystuje to BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Korzystając z zamieszania związanego z bazą PESEL, BIK przygotował ciekawą akcję, dzięki której poprzez serwis internetowy i SMS-y możemy częściowo zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży naszych danych.

Jak bronić się przed wyłudzeniami?

Jedną z konsekwencji kradzieży danych może być próba wyłudzenia na nie kredytu. O tym, że ktoś na nasze dane pożyczył w banku pieniądze, możemy dowiedzieć się długo po fakcie, gdy dostaniemy monit wzywający do uregulowania zaległych rat.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomagają ustrzec się takiej sytuacji. Jednym z nich są alerty BIK, czyli SMS-owe i mailowe powiadomienia, które dostaniemy, gdy jakaś instytucja zainteresuje się naszą historią kredytową.

Dzieje się to zazwyczaj w przypadku, gdy ubiegamy się o jakiś kredyt czy zakupy ratalne. Jeśli to nie my o niego wnioskowaliśmy, to alert stanowi dla nas ostrzeżenie o możliwej próbie wyłudzenia i daje odrobinę niezbędnego czasu, by skontaktować się z bankiem i zapobiec problemom.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Darmowe alerty BIK, czyli pożyteczna reklama

Normalnie taka usługa jest płatna, ale BIK postanowił zaoferować ją przez ograniczony czas za darmo, udostępniając kod ALERTY-1751, dzięki któremu zyskamy rok bezpłatnych powiadomień.

Warto pamiętać, że nie BIK nie robi tego z dobroci serca. To zwyczajna akcja marketingowa, dzięki której firma upiecze przynajmniej dwie pieczenie przy jednym ogniu: po pierwsze będzie o niej głośno, a o alertach dowiedzą się osoby, które wcześniej nie miały o nich pojęcia. Po drugie darmowy rok ma przyzwyczaić nas do usługi i – być może – skłonić do zapłacenia za nią w kolejnych latach.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że mamy możliwość skorzystania za darmo z płatnej usługi. Wystarczy założyć konto na stronie BIK-u, a następnie podać kod, zapewniający darmowy rok powiadomień. Kod, który to umożliwia to ALERTY-1751. Czas, gdy można aktywować nim bezpłatną usługę jest ograniczony do 30 września.

SprawdzPESEL.pl

Warto przy okazji zwrócić uwagę na kolejną akcję, związaną z rzekomym "wyciekiem danych". Jest nią strona SprawdzPESEL.pl, zachęcająca użytkowników do sprawdzenia, czy związane z nimi dane również zostały pobrane.

Piszę o niej tylko dlatego, że to trafiona w dziesiątkę, genialna kampania społeczna. Po wpisaniu naszego PESEL-u w wyszukiwarkę dostaniemy bowiem komunikat uświadamiający nas, jak wielkie głupstwo właśnie zrobiliśmy. I choć kampania to kolejna reklama - tym razem firmy zajmującej się bezpieczeństwem IT — to taki pomysł wypada pochwalić. Edukacji, zwłaszcza w tak kluczowych kwestiach, nigdy za wiele.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Multizadaniowy smartfon - HTC Desire 825 Dyson Pure Hot + Cool Link: oczyści powietrze, jednocześnie je chłodząc lub nagrzewając LG po raz kolejny trafia Księgi rekordów Guinnessa Test monitora 4K AOC U3277PQU. To doskonała alternatywa dla dwóch ekranów Sony FES Watch U: wizjonerski zegarek z wyświetlaczem e-ink na tarczy i na pasku AData SU800: pierwsze w ofercie superszybkie dyski SSD z kośćmi 3D NAND Personalizacja płyt głównych i akcesoriów: ASUS sprawi, że nasze podzespoły będą niepowtarzalne Natec Genesis SX77: wyprofilowany fotel na wielogodzinne rozgrywki przed monitorem Cooler Master Mastermouse Pro L: symetryczna modularna mysz dla wymagających graczy Benq ZOWIE: monitory esportowe do gry na konsolach Jak to działa? Cz. 3: lodówka ASWY Ondo Air Touch: lewitujący, ładowany bezprzewodowo głośnik Bluetooth Pierścień NFC zamiast karty kredytowej. Nowy gadżet Visa pozwala płacić ruchem reki Netgear Orbi: zasięg szybkiego WiFi nareszcie w każdym zakamarku domu Głośniki dla aktywnych, superszybka klimatyzacja i nowoczesny filtr powietrza. LG ujawnia nowości na IFA 2016 Dyski sieciowe NAS AD 2016. Porównujemy domowe magazyny danych Brytyjskie budki telefonicznie wiecznie żywe. Ich nowe zastosowanie może zaskoczyć. Prąd prosto z rzeki: miniaturowa turbina Estream naładuje nasz smartfon

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?