Code Europe: największa konferencja programistyczna w Polsce pod patronatem Gadżetomanii. Co ciekawego tam zobaczymy?

Już 5 i 7 grudnia w Krakowie i Warszawie odbędzie się Code Europe - największa konferencja programistyczna w Polsce. Warto ją odwiedzić - wstęp jest bezpłatny, a na pasjonatów najnowszych technologii czekają nie lada atrakcje: światowa czołówka ekspertów i prelegentów, gotowych podzielić się wiedzą i przedstawić najnowsze trendy w branży.

Fot. Depositphotos/across

Jednym z nich będzie Lars Klint, rozwijający opracowaną przez Microsoft technologię HoloLens, który podzielił się swoimi przemyśleniami, dotyczącymi kariery programisty, mixed reality i prognoz na przyszłość.

Lars Klint

Pasjonat mieszanej rzeczywistości, trener, autor licznych publikacji, współorganizator DDD Melbourne i ekspert Australian Outback Internet.

Zaangażowany w rozwój technologii HoloLens, Microsoft Most Valuable Professional, pasjonat ekosystemu MS.

Jeden z prelegentów Code Europe.

Tomasz Kreczmar: Od 20 lat jesteś aktywnym członkiem społeczności deweloperów. Jak to się stało, że zacząłeś programować?
Lars Klint: Programowaniem zainteresowałem się dość późno, mając 25 lat. Na początku widziałem swoją przyszłość w zawodzie księgowego, bo bardzo lubiłem matematykę. Szybko jednak zorientowałem się, że zajmowanie się rachunkami jest koszmarnie nudne. A ponieważ z komputerami miałem już wcześniej do czynienia — moim pierwszym sprzętem był Commodore 64, z łatwością przyszło mi zdobycie wykształcenia informatycznego.

Czym jest dla Ciebie programowanie?
Uważam, że programowanie to rzemiosło, a zawód programisty nie różni się od pracy stolarza czy hydraulika. Wystarczy zrozumieć “dokąd prowadzą wszystkie rury” i znaleźć połączenia najlepsze dla ich użytkownika.

Zajmujesz się mixed reality — mieszaną rzeczywistością. Czym jest i dlaczego tak Cię fascynuje?
Większość osób słyszało zarówno o wirtualnej, jak i rozszerzonej rzeczywistości. Trzeba jednak pamiętać, że mieszana rzeczywistość, którą tworzy HoloLens Microsoftu, nie pasuje do żadnej z tych kategorii. Stąd inna nazwa. Mieszaną rzeczywistość tworzą holograficzne obrazy, z którymi możemy wchodzić w interakcje. Jak to się robi i co w ten sposób da się osiągnąć? O tym między innymi będzie moja prelekcja w Krakowie i Warszawie, podczas Code Europe — największej konferencji programistycznej w Polsce.

Lars Klint

Co powinniśmy wiedzieć o HoloLensach?
To samowystarczalny zestaw do generowania mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim na realnych obiektach pojawiają się holograficzne obrazy. HoloLensy pozwalają na interakcję z hologramami, uruchamianie specjalnych aplikacji czy tworzenie nowych widoków. Doświadczenie mieszanej rzeczywistości powali Was na kolana. Nie raz. Wielokrotnie!

Jaka jest największa różnica między programowaniem HoloLonesów a innego hardware’u?
Przygotowanie kodu na HoloLensy wymaga wykorzystania wszystkich posiadanych umiejętności. Zmusza deweloperów do myślenia zupełnie inny sposób. Sprzęt jest powiązany z Universal Windows Platform i wykorzystuje Windows 10, można więc uruchomić na nim aplikacje przygotowane z myślą o telefonach czy tabletach. Jednak do stworzenia pełnego trójwymiarowego doświadczenia potrzeba umiejętności modelowania obiektów 3D lub zespołu, który nam w tym pomoże.

Zobacz również: Toshiba Z830

W jaki sposób możemy wykorzystywać HoloLensy?
Najbardziej interesujące są zastosowania, których nie da się stworzyć przy użyciu rzeczywistości rozszerzonej czy wirtualnej. Widziałem mnóstwo zachwycających projektów HoloLensowych, głównie aplikacji. HoloLensy można też wykorzystać do projektów VR czy AR. Najlepsze z nich wykorzystują fizyczną przestrzeń i uzupełniają ją o hologramy, tworząc unikatowe doświadczenie. HoloLensy przesuwają współczesne granice programowania i wykorzystania komputerów.

Jaka Twoim zdaniem może być nasza technologiczna przyszłość?
Wróżę sukces tym technologiom, które ulepszają nasze życie i czynią je łatwiejszym. Szansę mają też te nieinwazyjne, które współdziałają z nami na co dzień. Warto pamiętać, że ludzie nie przepadają za dynamicznymi zmianami. To pewnie dlatego, a nie ze względu na ograniczenia technologiczne, za kilka lat nie będziemy jeszcze podróżować latającymi samochodami, czy pracować w biurach w wirtualnej rzeczywistości.
Gdybym jednak miał zabawić się w wizjonera, to stawiałbym na rozwój sposobów podróżowania i pomysłów na efektywne wykorzystanie energii.

Code Europe

Debiutująca w tym roku konferencja Code Europe ma szansę stać się najbardziej prestiżowym wydarzeniem dla programistów w Polsce. Skupi ona 5000 uczestników, którzy wezmą udział w wykładach 52 światowej sławy prelegentów. Co jeszcze, poza skalą, wyróżnia Code Europe spośród licznych w Polsce wydarzeń dla specjalistów IT? Konferencja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać bilet ze strony www.codeeurope.pl.

Organizacja na europejskim poziomie, prestiżowe lokalizacje w ICE Kraków Congress Centre oraz PGE Narodowym, merytoryczny program i aż trzy rozległe obszary tematyczne przyciągają do Krakowa i Warszawy najlepszych prelegentów. Uczestnicy będą mogli nie tylko wziąć udział w ich wykładach, ale także postawić na networking w zorganizowanych specjalnie na ich potrzeby strefach chill Code Europe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w branży IT rozwój jest kluczowy. Poszukiwanie wiedzy, kontakt z najlepszymi fachowcami i udział w warsztatach są niezwykle ważne dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem czy ogólnie pojętą informatyką. Na Code Europe chcemy pójść o krok dalej, dlatego poruszymy nie tylko typowo programistyczne tematy. Dotkniemy nieco futurystycznych obszarów, zastanawiając się wspólnie z uczestnikami jakie w przyszłości pojawią się zawody w świecie IT. Czy będą to treserzy robotów, a może opiekunowie sztucznych inteligencji?

Tomasz Kreczmar

Gadżetomania jest partnerem medialnym konferencji. Zapraszamy, do zobaczenia w grudniu!

Mecenasi: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń
Partner Merytoryczny: ABSL
Partnerzy medialni: Inn:Poland, Komputer Świat, antyweb.pl, Gadżetomania, PC Format
Bilety do pobrania na: www.codeeurope.pl
Ogranizator Code Europe: portal www.absolvent.pl
Kontakt dla mediów: Katarzyna Kamińska, e-mail: katarzyna.kaminska@absolvent.pl, telefon: 794 002 199

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Jak to działa? Cz. 10: aspiryna Wikipedia to lewacki spisek? Najnowsze badania neutralności zaskakują Stworzył 5127 prototypów, zanim zrewolucjonizował branżę. Rozmawiamy z genialnym wynalazcą Jamesem Dysonem SprayPrinter: graffiti ze smartfona. Nanodrukarka dzięki której każdy może być artystą Wirtualna żywność wprost z komputera, czyli smak i twardość wirtualnego ciastka Remix IO i Remix IO+: TV box, konsola i pecet w jednym kompaktowym urządzeniu Project VoCo: nowe oprogramowanie Adobe wygeneruje nagranie ze słowami, których nigdy nie powiedziałeś Inteligentna elektronika z drukarki 3D: samonaprawa w 0.05 sekundy! Płynność mistrza tai-chi, czyli moja przygoda z ASUS ZenFone 3 Nie daj się oszukać – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci SPUD: składany, 24-calowy ekran, który możesz mieć zawsze przy sobie Tanky: niewielki dron FPV rozwijający prędkość 160 km/h Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei Benq TH670: wszechstronnny projektor FullHD 3D w rozsądnej cenie Windows 10 Creators Update - co wniesie nowa aktualizacja systemu Microsoftu? Narzekasz, że komputery Apple’a są drogie? Nieprawda! Są tańsze od pecetów LG ujawnia wyniki finansowe za trzeci kwartał 2016

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Icaros: przyrząd do ćwiczeń fizycznych podczas gry w VR