Poradnik: Instalacja środowisk graficznych w Linuksie

Poradnik: Instalacja środowisk graficznych w Linuksie

pulpity
pulpity
Adrian Nowak
26.06.2009 21:00, aktualizacja: 09.05.2016 15:07

Jeśli należysz do szczęśliwego grona użytkowników Linuksa, zapewne lubisz eksperymentować z nowymi dodatkami do systemu i aplikacjami. Do takich z pewnością należą środowiska graficzne, których dla Pingwinka powstało co najmniej kilkadziesiąt.

Jeśli należysz do szczęśliwego grona użytkowników Linuksa, zapewne lubisz eksperymentować z nowymi dodatkami do systemu i aplikacjami. Do takich z pewnością należą środowiska graficzne, których dla Pingwinka powstało co najmniej kilkadziesiąt.

Oczywiście nie pokażę tutaj jak zainstalować wszystkie, gdyż to jest właściwie niemożliwe, jednak skupimy się na tych najpopularniejszych. Również sposób ich instalacji będzie się przedstawiał nieco inaczej w każdej dystrybucji Linuksa, zatem pokażę jedynie sposób instalacji w Ubuntu, które obecnie niezmiennie króluje wśród domowych użytkowników.

Ale o co chodzi?

Dla początkujących użytkowników, a szczególnie dla posiadaczy Windowsa jestem winny wyjaśnienia czym w ogóle jest środowisko graficzne. Utrwalony wśród użytkowników obraz możliwości posiadania tylko jednego środowiska graficznego znacznie utrudnia jego określenie prostym językiem. Myślę, że dość dobrym uogólnieniem będzie stwierdzenie, iż jest to ogół elementów składających się na wygląd pulpitu.

Są to bowiem nie tylko motywy i grafiki zawarte w danym środowisku lecz także biblioteki (np. Qt albo GTK+), które są wykorzystywane przez aplikacje charakterystyczne dla pulpitu. Podczas instalacji poszczególnych środowisk, również wspomniane programy będą automatycznie wgrywane.

Instalacja Gnome

Jak to? Przecież w Ubuntu domyślnie instalowane jest to środowisko. Jest to prawda, jednak istnieje wiele odłamów tej dystrybucji, jak na przykład Kubuntu czy Xubuntu, które z automatu posiadają inne pulpity. Wystarczy zatem jedno polecenie by zamienić na przykład Xubuntu w Kubuntu. Oczywiście to również w uproszczeniu, gdyż wiele pakietów trzeba będzie pobrać ręcznie.

Obraz

Gnome instalujemy prostym poleceniem 'sudo apt-get install ubuntu-desktop'. Spowoduje ono pobranie charakterystycznych dla tego środowiska bibliotek GTK+ aplikacji, które można znaleźć domyślnie w Ubuntu.

Instalacja KDE

K Desktop Environment (KDE) jest zdecydowanie najczęściej instalowanym pulpitem. Szczególnie jego nowsze wersje z gałęzi 4.2.x, które znakomicie wyglądają, przyciągają wielu użytkowników. Oczywiście instalacja zarówno tego pulpitu jak i wszystkich innych opisanych w tym poradniku nie wpływa praktycznie w żaden sposób negatywnie na system.

Obraz

Instalacja KDE w Ubuntu odbywa się za pomocą polecenia 'sudo apt-get install kubuntu-desktop'. Co prawda nie zainstaluje ono najświeższej wersji testowej pulpitu, jednak wgra dobrze przetestowaną i stabilną jego wersję.

Instalacja Xfce

Kolejnym popularnym środowiskiem graficznym, które doczekało się własnego odłamu Ubuntu jest Xfce, które można znaleźć w dystrybucji Xubuntu. Słynie ono z lekkości i szybkości działania, chociaż ostatnie wydania, wraz ze wzrostem funkcjonalności podniosły także zapotrzebowanie na zasoby systemowe.

xfce
xfce

Z kolei ten pulpit zainstalujesz komendą 'sudo apt-get install xubuntu-desktop'. Xfce na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do Gnome co jest spowodowane wykorzystywaniem tych samych bibliotek GTK+. Posiada jednak zupełnie inną gamę aplikacji co sprawia, że korzystanie z nigo jest zupełnie innym doświadczeniem.

BONUS - Instalacja KDE w Windowsie

Rzadko kto wie o możliwości instalacji najnowszego środowiska KDE również bezpośrednio w wystemach Windows. Dzięki temu możemy używać aplikacji znanych nam z Linuksa również na komputerach z zainstalowanym systemem z Redmond.

kwrite
kwrite

Tutaj już niestety nie wystarczy jedno proste polecenie, gdyż tryb tekstowy w Windows jest znacznie zubożony w porównaniu do linuksowego. Nowe KDE wraz z aplikacjami można jednak wgrać pobierając instalator z oficjalnej strony KDE. Szczegółowy opis poszczególnych kroków kreatora znajduje się tutaj.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)