Rozdzielczość 8K w planetarium

Fani naprawdę wysokich rozdzielczości zamiast kupna telewizora powinni zainwestować w bilety do planetarium Adler w Chicago. Chociaż w Polsce też niedługo będzie ciekawa nowość z tej dziedziny.

Najpierw o Amerykanach, bo w wietrznym mieście niedługo pojawi się prawdziwy huragan. Będzie to Grainger Sky Theater, nowa atrakcja w planetarium Adler z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi.

Grainger Sky Theater wyświetli największy obraz cyfrowy na świecie w ultrawysokiej rozdzielczości przekraczającej 8000 x 8000 pikseli — czytamy w informacji prasowej. To znacznie więcej niż w standardzie kinowym 2k x 4k pikseli, dzięki czemu wyświetlony zostanie obraz, od którego lepsza jest tylko prawdziwa podróż kosmiczna.

Obraz na tradycyjnej kopule 180 stopni zostanie poszerzony o efekty wizualne na podłodze, zamykając symulację w pełnych 360 stopniach.

Dwie potężne kamery Sony – 3D i 20,4 megapiksela

Niedługo podobne atrakcje będą dostępne w Polsce. W warszawskim Centrum Nauki Kopernik wystartuje w czerwcu planetarium Niebo Kopernika.

Będzie ono wyposażone w system dźwięku przestrzennego Digital 5.1 Surround Sound, a na kopule o średnicy 16 metrów zostanie wyświetlone 20 milionów gwiazd.

Planetarium wyposażono w cyfrowy system projekcyjny o wysokiej rozdzielczości 12 mln pikseli — to aż 6 razy więcej niż w przypadku standardowej telewizji HD

— informuje Maciej Ligowski z Działu Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Oculus Rift

Obraz HD będzie wyświetlany płynnie na całej kopule z dodatkowym wspomaganiem w postaci systemu laserowego z ponad 50 lustrami.

Źródło: engadgetCNK

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?