Prototypowy, 18-calowy wyświetlacz OLED działa nawet po zwinięciu w rulon

Różne firmy pokazują nam co jakiś czas kolejne wersje swoich elastycznych wyświetlaczy. Opracowana w tym celu technologia znalazła już zastosowanie m.in. w zakrzywionych ekranach telewizorów czy wygiętych smartfonach, jak Samsung Galaxy Round czy LG G Flex. To jednak dopiero początek. Jak wygląda przyszłość tej branży? LG uchyliło właśnie rąbka tajemnicy.

Elastyczny wyświetlacz LG

Elastyczny wyświetlacz LG

Południowokoreańska firma jest liderem w branży elastycznych wyświetlaczy. To właśnie logo LG pojawiło się na pierwszym smartfonie z wygiętym ekranem. W przypadku smartfonów czy telewizorów wygięcie – choć zauważalne – trudno nazwać spektakularnym.

Elastyczny, 18-calowy OLED

Możliwości są jednak znacznie większe, czego dowodzi najnowszy z ujawnionych prototypów LG. Jest to pierwszy tak duży, 18-calowy, elastyczny ekran OLED, który można zwinąć w rulon o średnicy 3 centymetrów. Nie dość, że nie uszkodzi to ekranu, to w żaden sposób nie będzie przeszkadzało w wyświetlaniu na nim obrazu!

Zaprezentowany wyświetlacz oferuje na razie niską rozdzielczość 1200 x 810 pikseli, jednak w niedalekiej przyszłości mają pokazać się jego doskonalsze wersje, wyświetlające obraz w wyższej rozdzielczości. Oprócz elastycznego panelu LG zaprezentowało również kolejną nowinkę – przezroczysty panel OLED, zapewniający 30-procentową przepuszczalność światła. Jak stwierdził Byung Kang z LG:

Elastyczny wyświetlacz LG

Jesteśmy przekonani, że do 2017 roku uda się nam zbudować 60-calowy, przezroczysty i elastyczny panel Ultra HD, co zapewni nam czołową pozycję na rynku wyświetlaczy.

Tablet jak gazeta

Nawet, jeśli ogłoszenie ambitnych planów to czysty marketing, to trzeba przyznać, że elastyczny ekran LG robi wrażenie. Zastanawiam się jednak, do czego taki wynalazek może się przydać?

Pomysł, by zwijać w rulon telewizory w celu zaoszczędzenia miejsca wydaje mi się taki sobie – w końcu nowoczesne odbiorniki TV są równie bezproblemowe, jak obraz wiszący na ścianie. Z drugiej strony możliwość zwinięcia może się przydać np. podczas transportu. Łatwiej przenieść tubę o niewielkiej średnicy, co wąskie, ale bardzo duże pudło. Z radością przywitałbym także elastyczny tablet, który można zwinąć jak gazetę i włożyć do kieszeni.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Gizmag i Engadget.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Samsung Gear VR. Wiemy, jak wyglądają gogle rozszerzonej rzeczywistości od Samsunga Hicon – gdy inteligentny zegarek to... za dużo. Bransoletka dla nałogowców? Modułowe smartfony i zegarki. Zrób to sam? Nie, dziękuję Intel i AMD na celowniku – VIA wraca do gry z nowym procesorem! Blocks - modułowy smartwatch jak Project Ara. Wybierz te funkcje, których potrzebujesz! Bezpieczny dom to azyl Twojej rodziny. Czy inteligentne instalacje faktycznie poprawiają poczucie bezpieczeństwa? Arrow – inteligentny zegarek dla szpiega! Zrobi zdjęcie z każdego kąta Gadżetomaniak w podróży: Dlaczego Polacy nie czytają? Bo nie mamy dróg! 4 certyfikowane w Brukseli szkolenia, dzięki którym zostaniesz ekspertem w IT - teraz ostatnie miejsca z dofinansowaniem Zadzwoń, aby włączyć. Pierwszy wyświetlacz zasilany połączeniem telefonicznym HummingBoard czyli Raspberry Pi na sterydach. Co oferuje ten miniaturowy komputer? Kosmo - inteligentny elektroniczny papieros, który oduczy palenia "Dlaczego Internet nie przetrwa" - tekst z 1995 roku bawi? Nie, sporo w nim racji! InPost i drony. Mistrzowski marketing i dziennikarska nierzetelność Czekasz na Steam Machines? Nie czekaj, zbuduj je sam! [poradnik] Pavlok siłą zmusi cię do ćwiczeń. Inteligentna opaska stanie się katem! Backtracker – szósty zmysł rowerzysty, czyli radar wykrywający samochody W e-sporcie kobieta nie może rywalizować z mężczyzną? Wbrew pozorom ma to sens Roccat Syva – dokanałówki dla aktywnych, czyli granie i słuchanie w ruchu [test]