25 kilometrów w szklanej kapsule. Pomysł na powietrzną turystykę

Zobaczenie krzywizny Ziemi może być niezapomnianym przeżyciem, na które jednak obecnie może pozwolić sobie bardzo wąska grupa ludzi. Japończycy mają pomysł na to, by powietrzna turystyka była bardziej przystępna. Oto wizja firmy Iwaya Giken.

Loty kapsułą na 25 kilometrów. Japończycy dadzą poczuć kosmos
Loty kapsułą na 25 kilometrów. Japończycy dadzą poczuć kosmos
Źródło zdjęć: © Iwaya Giken

23.02.2023 08:42

Lot w kosmos to jedno z dziecięcych marzeń, z którym musieliśmy się pożegnać w dorosłym życiu - okazało się, że nie jest łatwo dostać się na pokład rakiety i wyruszyć w górę. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie będziemy mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda krzywizna Ziemi. Pomysł na to, jak umożliwić to szerszej grupie ludzi, ma Keisuke Iwaya, dyrektor generalny firmy Iwaya Giken.

Chodzi o podróże powietrzne w specjalnej kapsule transportowanej przez balon stratosferyczny. Zbudowana ze szkła i metalu kula o średnicy 1,5 m zaoferuje miejsce dla dwóch osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje serwis japantoday.com, Keisuke Iwaya poinformował, że ten sposób podróży w przestrzeń będzie bezpieczny, ekonomiczny i przyjemny dla ludzi. Zadaniem jego firmy jest umożliwienie każdemu skorzystania z "kosmicznej turystyki". Jak powiedział, chce zdemokratyzować przestrzeń kosmiczną.

Choć trzeba zauważyć, że tak naprawdę nie mówimy tu o podróży w przestrzeń kosmiczną. Umowna granica między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną przebiega na wysokości 100 km, a oferowane przez japońską firmę podróże będą odbywać się na wysokość ok. 25 km. Mimo to wrażenia mogą być iście kosmiczne ze względu na widoczną krzywiznę naszej planety.

Loty kapsułą na 25 kilometrów. Japończycy dadzą poczuć kosmos
Loty kapsułą na 25 kilometrów. Japończycy dadzą poczuć kosmos© Iwaya Giken

O tym, że takie loty będą dostępne dla każdego, również można dyskutować. Jak podaje National Geographic, początkowo atrakcja ma kosztować 180 tys. dolarów, ale docelowo cena ma spaść do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Mówimy tu więc o bardzo wysokich kwotach, które jednak faktycznie są o wiele bardziej przyziemne, niż ma to miejscu w przypadku podróży kapsułą Crew Dragon, którą w zeszłym roku zrealizowała firma Elona Muska. W tym przypadku koszt kilkudniowej wycieczki na orbitę kosztował 55 mln dolarów od osoby.

Wycieczka balonem będzie trwała ok. czterech godzin. Dwie godziny zajmie wyniesienie balonu na oczekiwaną wysokość, godzinę będzie się na niej utrzymywać i godzinę będzie opadać na Ziemię. Chętni do odbycia takiej podróży nie będą musieli przechodzić żadnych treningów ani specjalnych przygotowań. Loty będą odbywać się na terenie Japonii, raz w tygodniu, w zależności od pogody.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.