Długie terminy do fryzjera? Naukowcy mają rozwiązanie

Naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) oraz Soft Math Lab na Uniwersytecie Harvarda opracowali robota, który w przyszłości może zrewolucjonizować rynek usług fryzjerskich. RoboWig, bo o nim mowa, pomoże nam w rozczesywaniu splątanych włosów i dostosuje się do naszych odczuć i preferencji, aby nie sprawiać dyskomfortu.

RoboWig - robotyczne ramię do rozczesywania włosów.
RoboWig - robotyczne ramię do rozczesywania włosów.
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska

11.05.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwiązanie stworzone przez naukowców na razie nie stanowi większego zagrożenia dla fryzjerów, ale niewykluczone, że w przyszłości robotyczne ramię oprócz rozczesywania włosów będzie w stanie je obciąć czy ułożyć.

Robot, który może zastąpić fryzjera

Na razie RoboWig wykorzystując zamontowane w nim kamery i czujniki czesze włosy przy użyciu szczotki z miękkim włosiem. Rozwiązanie zostało tak zaprojektowane, aby wyeliminować potencjalny dyskomfort związany ze zbyt dużym naciskiem szczotki, ciągnięciem włosów czy innymi niedogodnościami. Robot śledzi reakcje użytkownika i dostosowuje się do jego preferencji. Pozwala na to specjalny, matematyczny model splątanych włókien i system sterowania czujnikami.

Robotic Hair Brushing

Dotychczas naukowcy testowali swoje rozwiązanie na manekinach z perukami (zarówno z prostymi jak i kręconymi włosami). Planują jednak przeprowadzić badania na kobietach, aby wprowadzić niezbędne ulepszenia i innowacje. Testy pozwolą również zdiagnozować główne przyczyny bólu podczas rozczesywania włosów i potencjalne nieprawidłowości w działaniu produktu.

W przyszłości RoboWig może posiadać różne zastosowania. Eksperci z MIT i Harvarda zaznaczają, że robotyczne ramię mogłoby ułatwić funkcjonowanie osób z ograniczoną mobilnością (np. po wypadkach komunikacyjnych, chorujących na zanik mięśni itp.). Nie wykluczone też, że RoboWig zostanie wykorzystany w psich i kocich salonach piękności bądź też w przemyśle włókienniczym.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.