Koniec czasu, czyli zagłada świata pod mikroskopem

Albert Einstein byłby szalenie dumny. Fizykom udało się dokonać rzeczy, która do tej pory była domeną pisarzy SF i ich teoretycznych rozważań. Witam w erze manipulacji czasem.

Koniec czasu, czyli zagłada świata pod mikroskopem
Mariusz Kamiński

02.08.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:00

Albert Einstein byłby szalenie dumny. Fizykom udało się dokonać rzeczy, która do tej pory była domeną pisarzy SF i ich teoretycznych rozważań. Witam w erze manipulacji czasem.

Wielki Kolaps - hipoteza równie niesamowita jak zabawnie nazwana - zakłada, że świat przestanie się rozszerzać i zacznie się kurczyć. Po jego całkowitym skurczeniu, czyli scaleniu się galaktyk w jedną potężną masę, nastąpi jej zapaść, podczas której atomy rozbite zostaną na nukleony, a te na kwarki. Ale po co nam wielki kolaps, gdy możemy mieć mały. I przy okazji zakończyć czas.

Kolaps pod lupąDzięki procesowi generacji wysokiej harmonicznej zastosowanemu na fotonach, czyli tworzeniu nowych częstotliwości fali promieniowania, udało się zakończyć czas. Oczywiście nie globalnie - żaden z naukowców nie zastygł z palcem w nosie. Celem eksperymentu był przeprowadzenie symulacji kurczącego się świata i zapadnięcia się tegoż w czeluści czarnej dziury. Zespół naukowców w osobach Igora Smolyaninova, Ehrena Hwanga i Evgenija Narimanova zastosował w tym celu (poza wspomnianym procesem) metamateriał, czyli szkło akrylowe scalone z siatką ze złota.Dać naukowcom zegarek
Metamateriał widoczny pod mikroskopem
Metamateriał widoczny pod mikroskopem

Podczas ułożenia tych dwóch substancji prostopadle do siebie (dzięki siatce) wymiar czasu napotyka wymiar przestrzeni. Gdy plazmony pobudzone przez laser przelatują przez szkło i trafiają na złoto, wymiar czasu przestaje istnieć. Podczas śmierci czasu energia fotonów wzrasta, co było według naukowców do przewidzenia. Eksperyment był sukcesem.

Po co to wszystko?

Celem tych absolutnie niezwykłych eksperymentów jest dokładna symulacja centrum czarnej dziury. To z kolei powinno pomóc zbadać znajdujące się na jej krawędzi promieniowanie Hawkinga, czyli jedno z najciekawszych zjawisk teorii kwantowej. O wynikach kolejnych badań powinniśmy dowiedzieć się już niedługo. Czekajmy z zegarkiem w ręku.

Źródło: www.wired.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.