Koniec pewnej epoki?

W zeszłym tygodniu NASA ogłosiła datę ostatniego lotu wahadłowca. Czyżby promy kosmiczne odchodziły wreszcie na długo wyczekiwaną emeryturę?

Startujący prom Atlantis
Startujący prom Atlantis
Grzegorz Nowak

W zeszłym tygodniu NASA ogłosiła datę ostatniego lotu wahadłowca. Czyżby promy kosmiczne odchodziły wreszcie na długo wyczekiwaną emeryturę?

O tym, że zmierzch epoki kosmicznych wahadłowców nieuchronnie się zbliża, już pisaliśmy. Konstrukcje, na których Amerykanie latają w przestrzeń kosmiczną mają już swoje lata. Program amerykańskich lotów kosmicznych rozpoczął się w 1981 roku wraz ze startem promu Columbia. Do tej pory odbyło się ponad 130 misji wahadłowców. Na ten rok zaplanowano jeszcze trzy loty – w przestrzeń polecą promy Discovery, Endeavour i jako ostatni Atlantis.

W zeszłym tygodniu NASA ujawniła datę ostatniego lotu – Atlantis wystartuje 28 czerwca 2011. Misja załogi polegać będzie na dostarczeniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niezbędnych zapasów. NASA musi się jednak zmierzyć z poważnymi problemami finansowymi. Wciąż nie ma pieniędzy na ostatnią misję promu Atlantis i bardzo dużo zależy od decyzji Kongresu. Mimo wszystko, przedstawiciele NASA liczą, że uda się uzyskać 100 milionów dolarów do marca.

Wizualizacja projektu Oriona
Wizualizacja projektu Oriona

Odchodzące na zasłużoną emeryturę wahadłowce zostaną zastąpione przez nowy pojazd kosmiczny – Orion. Jego projekt przewiduje skonstruowanie bezzałogowych modułów, które będą regularnie dostarczać zasoby do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W planach jest również załogowa wersja pojazdu, która będzie mogła zabrać w przestrzeń czterech astronautów i docelowo pozwoli na powrót człowieka na Księżyc oraz podróż na Marsa. Pierwszy bezzałogowy lot Oriona planowany jest na 2013 rok.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.