Promy kosmiczne przestaną latać na orbitę. Czas na zmianę

26 maja o godzinie 8:48 czasu lokalnego (14:48 czasu polskiego) prom kosmiczny Atlantis pomyślnie wylądował w Cetrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Dzisiejsze lądowanie miało wymiar symboliczny – zakończyło ostatnią misję tego wahadłowca.

Promy kosmiczne przestaną latać na orbitę. Czas na zmianę
Tomasz Miller

26 maja o godzinie 8:48 czasu lokalnego (14:48 czasu polskiego) prom kosmiczny Atlantis pomyślnie wylądował w Cetrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Dzisiejsze lądowanie miało wymiar symboliczny – zakończyło ostatnią misję tego wahadłowca.

Po 25 latach służby, w czasie których odbył 32 loty, spędzając łącznie 294 dni w kosmosie i dokonując w sumie 4648 okrążeń Ziemi, Atlantis przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Relacja z lądowania:

STS-132: Atlantis Landing

Atlantis przechodzi w stan spoczynku jako pierwszy z trójki promów kosmicznych należących do NASA. Jego śladem pójdzie wkrótce potem Discovery, którego ostatni lot jest zaplanowany na wrzesień lub październik br. Ostatni do hangaru zjedzie Endeavour, który swojej finałowej misji podejmie się w listopadzie br. lub na początku roku 2011, a wraz z jego karierą zakończy się epoka promów kosmicznych. Mają one zostać zastąpione przez pojazdy nowej generacji.

Celem misji STS-132 wahadłowca Atlantis była m.in. dalsza rozbudowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wśród kilku ton specjalistycznego wyposażenia, dostarczył on na orbitę rosyjski moduł Rasswiet (ros, „Świt”), przeznaczony głównie do dokowania statków Sojuz i Progress. W ramach misji mieściło się również wykonanie szeregu prac na zewnątrz stacji oraz przeprowadzenie kilku eksperymentów naukowych.

Obraz

Symboliczny aspekt misji dobrze oddają jej insygnia. Wyobrażają one prom Atlantis, który niczym bohater klasycznego westernu oddala się w stronę zachodzącego za kulą ziemską Słońca.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.