Zdalnie sterowane żywe owady

Naukowcom z uniwersytetu Berkley udało się przejąć kontrolę nad lotem żuków jelonków. Już wcześniej dokonano podobnego wyczynu z udziałem innych owadów, jednak po raz pierwszy sterowanie odbywało się bezprzewodowo.

Zdalnie sterowane żywe owady
Marek Maruszczak

Naukowcom z uniwersytetu Berkley udało się przejąć kontrolę nad lotem żuków jelonków. Już wcześniej dokonano podobnego wyczynu z udziałem innych owadów, jednak po raz pierwszy sterowanie odbywało się bezprzewodowo.

Jak tego dokonano? Do mózgu oraz mięśni owada przytwierdzono 6 elektrod, zaś do „pleców” 1,3g moduł radiowy oraz baterię. Lot jelonka był kontrolowany za pomocą laptopa.

Dlaczego akurat jelonki? Z powodu swojej „ładowności” Żuk tego gatunku jest w stanie latać z ładunkiem ważącym 3g – 1,3g kontroler oraz 1,7 sensory. Trudno też o bardziej spektakularny wybór, co przyznali sami naukowcy tłumacząc, że jelonki są „cool”.

Badania były finansowane przez amerykańską wojskową agencję DARPA. Na tej podstawie można wysnuć wnioski, do jakich celów posłużą owady. Władze uniwersytetu zapewniają jednak, że wynalazek może znaleźć także pokojowe zastosowanie. Np. wysyłanie owadów w miejsca zbyt ciasne lub niebezpieczne dla ludzi.

W przyszłości naukowcy chcą wykorzystać naturalne sensory owadów np. oczy oraz zrezygnować z baterii, a korzystać z energii wytwarzanej przez same owady podczas przemiany materii. Pomimo wątpliwości natury moralnej amerykańscy badacze uważają, że cyborgi pomagające ludziom powinny i będą powstawać.

Co Wy o tym sądzicie? Wprawdzie cyber-jelonki nie marzą raczej o elektrycznych owcach, ale na nich się przecież nie skończy.

Źródło: techon.nikkeibp

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.