Jak w domowych warunkach przygotować Całun Turyński

Niektórym, może się to nie spodobać, ale zdaniem większości naukowców autentyczność Całunu Turyńskiego pozostawia sporo do życzenia. Jeżeli macie ochotę możecie nawet przygotować swoją własną wersję relikwii.

Jak w domowych warunkach przygotować Całun Turyński
Marek Maruszczak

Niektórym, może się to nie spodobać, ale zdaniem większości naukowców autentyczność Całunu Turyńskiego pozostawia sporo do życzenia. Jeżeli macie ochotę możecie nawet przygotować swoją własną wersję relikwii.

Ekipa uczonych, na której czele stał włoski chemik Luigi Garlaschelli postanowiła udowodnić, że każdy bez szczególnego wysiłku może przygotować tanią kopię Całunu Turyńskiego.

Włoch użył tego samego rodzaju lnu, z jakiego został wykonany „oryginalny” całun. Następnie „postarzył” tkaninę nagrzewając ją w zwykłym piekarniku i myjąc w wodzie.

Obraz

Tak spreparowany całun położono na studencie pokrytym czerwoną ochrą. Mężczyzna miał na sobie maskę imitującą oblicze Jezusa.

Proces nagrzewania i prania tkaniny kilkukrotnie powtórzono, dodając w międzyczasie krwawe ślady.

Całość zajmuje niecały tydzień, a osiągnięty efekt nie odbiega od wyglądu „oryginału”, który według badań powstał tak naprawdę w XIV wieku.

Co wynika z eksperymentu? Właściwie nic. To tylko obrazowy sposób pokazania jak łatwo jest podrobić święty dla wielu osób przedmiot.

Jak mówi sam Garlaschelli: „Jeżeli nie chcą uwierzyć datowaniu węglowemu wykonanemu przez jedne z najlepszych laboratoriów na świecie, to nie uwierzą także mnie”.

Tekst nie miał na celu obrażenia czyichkolwiek uczuć religijnych.

Źródło: BBCDaily Mail

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.