Izraelski robocik wpełznie w żyły chorego i zniszczy komórki nowotworowe

Naukowcy nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów walki z rakiem. Kolejnym wielkim osiągnięciem jest maluch widoczny na zdjęciu. Robot jest w stanie wejść w żyły chorego i dotrzeć do zagrożonej nowotworem części organizmu.

Izraelski robocik wpełznie w żyły chorego i zniszczy komórki nowotworowe
Marek Maruszczak

Naukowcy nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów walki z rakiem. Kolejnym wielkim osiągnięciem jest maluch widoczny na zdjęciu. Robot jest w stanie wejść w żyły chorego i dotrzeć do zagrożonej nowotworem części organizmu.

Kiedy już znajdzie się w pożądanym miejscu, uwolni odpowiednie leki i zlikwiduje nowotwór.

Podczas testów stwierdzono, że prędkość maksymalna malucha to 9mm/s. Osiąga ją dzięki zewnętrznemu polu magnetycznemu, które wprawia go w wibracje i przesuwa w pożądanym kierunku.

Wymiary ViRoba to 1mm/4mm. To, co wyróżnia go na tle innych tego typu urządzeń to miniaturowe łapki, które pomagają mu w przytrzymaniu się ścian żył. Jako pierwszemu też udało mu się przedostać pomiędzy różnymi rodzajami „organów”.

Idea jest ciekawa i jeżeli rzeczywiście pomoże w zwalczaniu nowotworów to warto zająć się jej rozwojem.

Inna sprawa, że roboty penetrujące ludzkie organy nie kojarzą mi się zbyt pozytywnie.

Oficjalnie wynalazek zostanie przedstawony na zbliżającej się konferencji ILSI-Biomed w Tel Avivie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.