Elektromagnes, który odfiltruje bakterie z krwioobiegu

Maszyna skonstruowana przez Dona Ingbera jest szansą rodem z filmów SF dla chorych na posocznicę. Magnes wyciągający bakterie z naszej krwi wydaje się niedorzecznym pomysłem, ale naprawdę działa.

Elektromagnes, który odfiltruje bakterie z krwioobiegu
Marek Maruszczak

28.06.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:23

Co to jest elektromagnes?

Elektromagnes to urządzenie, które służy wytwarzaniu pola magnetycznego. W przeciwieństwie do klasycznego magnesu ten działa jedynie tymczasowo, dzięki czemu może mieć szerokie zastosowanie w urządzeniach elektrycznych. Należy jednak pamiętać, że prąd jest niezbędny do wytworzenia pola magnetycznego przez elektromagnes - sam elektromagnes nie zadziała.

Jak elektromagnes odfiltruje bakterie?

Podczas testów laboratoryjnych Don Ingber zmieszał krew dawców z grzybem bielnikiem białym (częsta przyczyna zachorowań na posocznicę). Następnie dodał maleńkie koraliki tlenku żelaza pokryte plastikiem. Każdy z nich miał średnicę jedne setnej szerokości włosa i został powleczony antyciałami, które wyszukiwały i przyczepiały się do grzyba.

Kolejnym krokiem było przepuszczenie krwi przez urządzenie podobne do maszyny do dializ. Za pomocą zamontowanego w niej elektromagnesu wyciągała koraliki tlenku żelaza wraz z przyczepionymi do nich patogenami i umieszczała w roztworze solankowym.

W ten sposób udało się odfiltrować z krwi 80% patogenów. Z resztą w ciągu kilku godzin poradziły sobie tradycyjne leki.

Możliwości, jakie stwarza nowa lecznicza technologia są olbrzymie. Ingber jest zdania, że w ten sposób da się leczyć także raka. Co prawda musi jeszcze przeprowadzić testy na zwierzętach, żeby spradzić, czy nowa metoda nie okaże się śmiertelna dla chorego, ale uczeni są dobrej myśli. Ja zresztą też.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.