Najpotężniejszy laser na świecie

Po ponad 10 latach pracy Amerykanie zbudowali laser, porównywalny pod względem produkowanej energii do bomby wodorowej. Teraz pracują nad tym jak za jego pomocą uzyskać mnóstwo ekologicznej energii i nie zniszczyć przy okazji świata.

Najpotężniejszy laser na świecie
Marek Maruszczak

Po ponad 10 latach pracy Amerykanie zbudowali laser, porównywalny pod względem produkowanej energii do bomby wodorowej. Teraz pracują nad tym jak za jego pomocą uzyskać mnóstwo ekologicznej energii i nie zniszczyć przy okazji świata.

Obraz

Energia jądra słońca i bomby wodorowej – brzmi groźnie prawda? Narodowy Zakład Zapłonu (National Ignition Facility, w skrócie NIF) kosztował 3,5 miliarda USD i jest wielkości 3 boisk futbolowych. Naukowcy mają nadzieję, że laser będący jego sercem pomoże odtworzyć ciśnienie i temperaturę panującą w jądrze słońca oraz docelowo pomóc przy produkcji ekologicznej energii.

Moc lasera jest ponad 60 razy większa niż poprzedniego „króla laserów”, który znajduje się w University of Rochester.

Obraz

W 2010 roku 192 laserowych wiązek zostanie przepuszczonych przez małą „pigułkę” z wodorowym paliwem. W ten sposób naukowcy mają nadzieję przeprowadzić reakcję fuzji nuklearnej. Podobne reakcje zachodzą wewnątrz słońca i podczas wybuchu bomby wodorowej.

Wired Science: World's Most Powerful Lasers

Zapowiada się wydarzenie na miarę uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Ciekawe tylko czy tym razem nic się nie zepsuje (np. jakieś małe Amerykańskie miasto jak San Francisco, w którego okolicach znajduje się NIF).

Źródło: Mail Online

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.