Kalkulator Curta - arcydzieło mechaniki wymyślone w obozie koncentracyjnym

Sądzicie, że mechaniczne maszyny liczące były duże i nieporęczne? Poznajcie kalkulator Curta – niezwykłe urządzenie, które nie tylko mieściło się w dłoni, ale też pozwalało na działania na liczbach większych niż większość współczesnych kalkulatorów. Co więcej, zostało zaprojektowane w nader niesprzyjających warunkach - w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Budowa kalkulatora Curta (Fot. DarkRoastedbBend.com)
Budowa kalkulatora Curta (Fot. DarkRoastedbBend.com)
Łukasz Michalik

W innym czasie lub miejscu Curt Herzstark mógłby zapewne nazywać się szczęściarzem. Jego ojciec, Samuel Jakob Herzstark, był właścicielem Rechenmaschinenwerk AUSTRIA Herzstark & Co., przedsiębiorstwa produkującego mechaniczne maszyny liczące.

Dzięki posadzie w fabryce ojca Curt nie musiał się martwić o swoją przyszłość. Niestety, czasy były niespokojne. Po przyłączeniu Austrii do III Rzeszy fabryka musiała zmienić profil działalności i zamiast maszyn liczących zaczęła produkować sprzęt wojskowy.

Sam ten fakt nie był jakoś szczególnie uciążliwy. W końcu wielu przedsiębiorców nieźle się obłowiło, realizując armijne kontrakty, jednak Curt Herzstark miał pecha.

Curt Herzstark (Fot. History-Computer.com)
Curt Herzstark (Fot. History-Computer.com)

Choć był praktykującym luteraninem, to z powodu pochodzenia swojego ojca został zaklasyfikowany jako Żyd i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.

Ze względu na swoje umiejętności więzień trafił do podlegającej obozowi i należącej do weimarskiej spółki Gustloff fabryki urządzeń precyzyjnych, gdzie produkowano różnego rodzaju sprzęt dla wojska.

Do zadań Curta Herzstarka należało między innymi zaprojektowanie urządzenia, które konstruktor obmyślał jeszcze przed rozpoczęciem wojny.

Był to kieszonkowy, mechaniczny kalkulator, górujący nad wszelkimi innymi mechanicznymi maszynami liczącymi możliwościami, wygodą użytkowania i niezwykle małymi rozmiarami.

Curta I i Curta II (Fot. History-Computer.com)
Curta I i Curta II (Fot. History-Computer.com)

Kalkulator miał być prezentem dla Hitlera, wręczonym po zakończeniu zwycięskiej wojny. Po klęsce Niemiec i wyzwoleniu Buchenwaldu Curt Herzstark przeprowadził się do Liechtensteinu. W 1948 roku postanowił rozpocząć produkcję urządzenia, nad którym pracował od tak wielu lat.

Mechaniczny kalkulator sprzedawano pod nazwą Curta, a od 1954 roku wprowadzono dodatkowy model. Urządzenia różniły się od siebie wielkością obsługiwanych liczb.

Curta I i nieco większy Curta II mają kształt niewielkiego młynka i mieszczą się w dłoni. Suwaki na bocznej ściance służą do wprowadzania liczb, pierścień nad nimi - do podania mnożnika, a przełącznik z boku urządzenia pozwala na wybranie mnożenia lub dzielenia.

Na górze znajduje się korba służąca do wprowadzania liczb i uzyskania wyniku oraz blaszka umożliwiająca resetowanie urządzenia. Na górnej powierzchni jest również licznik obrotów oraz 11- lub 15-cyfrowy (w wersji Curta II) wyświetlacz, pokazujący wynik. To więcej niż w popularnych kalkulatorach!

Budowa kalkulatora Curta (Fot. DarkRoastedbBend.com)
Budowa kalkulatora Curta (Fot. DarkRoastedbBend.com)

Co istotne, urządzenie jest całkowicie mechaniczne, a od strony technicznej stanowi niezwykle poręczne rozwinięcie maszyny liczącej Leibniza, skonstruowanej jeszcze w XVII wieku. Jej sednem jest tzw. bęben schodkowy – obrotowy walec z wypustkami poruszającymi zębatkę.

Choć z punktu widzenia użytkownika urządzenie wykonuje cztery działania arytmetyczne, to obliczenia mechanicznego kalkulatora sprowadzają się do dodawania. Mnożenie jest jego wielokrotnością, odejmowanie odwrotnością, a dzielenie wielokrotnością odejmowania.

Brzmi prosto. Jednak aby zmieścić to wszystko w niewielkim, zwartym młynku i zapewnić możliwość operowania na dużych liczbach, potrzebna jest konstrukcja, która – jak stwierdził pewien internauta – co prawda nie jest tak skomplikowana jak Wielki Zderzacz Hadronów, ale niewiele jej do niego brakuje. Jak posługiwać się takim kalkulatorem? Poniższy film pokazuje jego obsługę i możliwości:

The Astounding Curta Mechanical Calculator

Choć zaprojektowane przez Curta Herzstarka kalkulatory zostały wyparte przez elektroniczne odpowiedniki, to wciąż cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów. Na eBayu cena większości oferowanych urządzeń oscyluje wokół 1-1,5 tys. dol.

Amazing Old Calculator (Curta) - Numberphile

Kalkulatory Curta (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulatory Curta (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta - detale (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta - detale (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta - detale (Fot. RetroCalculators.com)
Kalkulator Curta - detale (Fot. RetroCalculators.com)
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.