Śmierć prywatności. Zrób komuś zdjęcie, a NameTag znajdzie dane tej osoby

Mogłoby się wydawać, że w tłumie jesteśmy anonimowi. Być może tak było dawniej, ale nowe technologie sprawiają, że miejsce dla naszej prywatności kurczy się w szybkim tempie. Powstała aplikacja, która dopasuje dane osobowe do twarzy widocznych na zdjęciu!

NameTag - kim jest ta dziewczyna?
NameTag - kim jest ta dziewczyna?
Łukasz Michalik

W 2006 roku do kin trafił film „Diabeł ubiera się u Prady”. Jest w nim scena, w której naczelna magazynu o modzie „Runway” potrzebuje pomocy asystentki, szepczącej jej na ucho, kim są napotykane osoby.

Od tamtego czasu minęło zaledwie kilka lat, jednak pokazany w filmie problem traci na aktualności. Choć systemy rozpoznawania twarzy istniały od dawna, to jeszcze nigdy możliwość powszechnej i masowej inwigilacji nie była tak łatwo dostępna.

"Diabeł ubiera się u Prady" - zamiast asystentek wystarczy aplikacja rozpoznająca twarze
"Diabeł ubiera się u Prady" - zamiast asystentek wystarczy aplikacja rozpoznająca twarze

Wszystko za sprawą aplikacji mobilnej o nazwie NameTag, która – jak informuje Niebezpiecznik – ma niebawem być dostępna na Androida, iOS i jako aplikacja dla Google Glass. Jak działa NameTag?

Po zrobieniu zdjęcia dowolnej osoby program przesyła je do bazy danych zawierającej miliony rekordów, zebranych z publicznie dostępnych źródeł, czyli przede wszystkim różnych serwisów społecznościowych.

Jeśli osoba z fotografii korzysta z Facebooka, Twittera, Instagrama lub różnych serwisów randkowych, NameTag dostarczy linki do jej profilów i wyświetli podstawowe informacje, jak np. status związku czy ewentualny wpis w bazie przestępców seksualnych.

W teorii zadaniem aplikacji jest ułatwienie nawiązywania znajomości z napotkanymi osobami, jednak praktyka może wyglądać zupełnie inaczej. W gruncie rzeczy dostajemy bowiem do ręki potężne narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie namierzyć kogoś wyłącznie na podstawie zdjęcia.

Można sobie wyobrazić choćby policję fotografującą tłum podczas jakiejś demonstracji tylko po to, by szybko namierzyć każdego z jej uczestników czy np. stalkerów tropiących swoje ofiary tak łatwo, jak nigdy wcześniej.W XX wieku o podobnych możliwościach nie mogli zapewne marzyć szefowie największych central wywiadowczych.

Twórca aplikacji, FacialNetwork.com, pozostawił jednak możliwość zastrzeżenia swojej tożsamości. Niestety, wiąże się to z - moim zdaniem - gigantycznym nadużyciem. Zastrzeganie tożsamości ma bowiem działać jako opt-out, a zatem wszyscy domyślnie znajdziemy się w bazie, a dopiero po naszej interwencji zostaniemy z niej usunięci.

W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś nie zainteresuje się tą technologią i nie zgłosi swojego sprzeciwu (ma to być możliwe na stronie FacialNetwork.com), to nie mając o tym pojęcia, może znaleźć się w bazie danych, z której korzysta aplikacja.

W trosce o prywatność zaczniemy ukrywać twarze?
W trosce o prywatność zaczniemy ukrywać twarze?

Problemy nie kończą się na kontrowersjach związanych z wypisywaniem się z usługi. Dużo ważniejszy jest fakt, że teoretycznie każdy z nas już niebawem będzie mógł sprawdzić każdego. A to, że jedna firma postanowiła umożliwić wypisanie się z bazy, nie oznacza, że w przyszłości będzie to standard.

W połączeniu z projektem przepisów zakazujących zasłaniania twarzy (na razie chodzi tylko o zgromadzenia) daje to ciekawy efekt. Spełnia się to, o czym mówił niedawno Vint Cerf: prywatność przestaje istnieć. Wystarczy smartfon, by nasze dane przestały być sekretem dla każdego, kto pstryknie nam zdjęcie.

Nie sądzicie, że brzmi to trochę niepokojąco?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.