Całkiem fajny rower, czyli Mars Rover Curiosity i jego niezwykłe wyposażenie

Już za niecałe dwa dni dojdzie do wiekopomnego zdarzenia w historii eksploracji Marsa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwony piach zanurzy swe fikuśne kółka nowe dziecko NASA - Curiosity. My pytamy, z czym do Marsjan i przyglądamy się niezwykłemu wyposażeniu łazika.

Fot. Wired
Fot. Wired
Mariusz Kamiński

Już za niecałe dwa dni dojdzie do wiekopomnego zdarzenia w historii eksploracji Marsa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwony piach zanurzy swe fikuśne kółka nowe dziecko NASA - Curiosity. My pytamy, z czym do Marsjan i przyglądamy się niezwykłemu wyposażeniu łazika.

Według konstruktorów, Curiosity to prawdziwy skok technologiczny w porównaniu z poprzednimi pojazdami, które przemierzały czerwone pustkowia. Na jego pokładzie znajdziemy kilkanaście niesamowitych urządzeń, które zbiorą całą masę szczegółowych informacji na temat tej fantastycznej planety. Oto ich przegląd.

Mars Science Laboratory Entry Descent and Landing Instrument (MEDLI) - zadaniem tego elementu wyposażenia będzie zbieranie informacji o atmosferze Marsa podczas lądowania łazika. MEDLI będzie monitorował dynamikę opadania w każdej fazie tego niezwykle skomplikowanego procesu. Pomoże to lepiej zaprojektować przyszłe łaziki, a może nawet pojazdy załogowe.

Mars Descent Imager (MARDI) - to specjalna kamera, która podczas lądowania będzie obserwować zbliżający się grunt. Curiosity uraczy nas pięknymi, kolorowymi zdjęciami powierzchni czerwonej planety i pomoże ustalić geologom, gdzie właściwie łazik wylądował.

ChemCam - to nic innego jak działo laserowe, którym będziemy naparzać w marsjańskich tubylców. To oczywiście żart, ale tylko w połowie. Działo będzie strzelać w skały w celu odparowania niewielkiej próbki. Spektrograf rzuci czujnym okiem na opary i przeanalizuje ją na wskroś. Poznamy między innymi skład chemiczny skał i proporcje odkrytych składników.

ChemCam, czyli laserem go, laserem!! (Fot. Wired)
ChemCam, czyli laserem go, laserem!! (Fot. Wired)

Chemistry and Mineralogy (CheMin) - To mocno skomplikowany instrument do badania minerałów zalegających na powierzchni Marsa. Dzięki nim dowiemy się, jak to w końcu jest z tą wodą na czerwonej planecie. Curiosity wywierci dziurę w skale, pobierze próbkę i poda ją CheMin do analizy. Analiza będzie się odbywać między innymi za pomocą promieni Rentgena.

Rover Environmental Monitoring Station (REMS) - to stacja pogodowa łazika. Dzięki niej poznamy ciśnienie atmosferyczne i jego fluktuacje, siłę wiatru, wilgotność, natężenie promieniowania UV i tak prozaiczne rzeczy jak temperatura powietrz... znaczy się atmosfery marsjańskiej.

Alpha Particle X-Ray Spectrometer (APXS) - ten gadżet zagnieździł się na jednym z wysięgników łazika. Wystrzeliwuje promienie Rentgena oraz promienie alfa (jądra Helu) w badany obiekt by w efekcie naukowcy mogli opracować genezę powstania tegoż.

Sample Analysis at Mars (SAM) - zdecydowanie najważniejszy przyrząd w arsenale Curiosity. To niemalże mobilne laboratorium zajmujące połowę przestrzeni łazika. Spektrometry zwykłe i laserowe, chromatografy mają badać występowanie węgla, tlenu i azotu, czyli wielkiej trójcy życia. SAM będzie także szukał elementów organicznych i metanu, czyli dowodu na życie na Marsie.

Dynamic Albedo of Neutrons (DAN) - To urządzenie będzie szukać na Marsie wody. Jak wiadomo, woda inaczej absorbuje neutrony niż inne materiały. Analiza strumienia neutronów może wykazać istnienie pokładów wody, czy to płynnej, czy w formie lodu.

MastCam - to ta śmieszna "głowa" łazika. To z niej będą pochodzić wspaniałe, panoramiczne zdjęcia sąsiedztwa pojazdu. Jedna z kamer ma niezwykle czułą matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwoli dokładniej zajrzeć w odległy horyzont.

Mars Hand Lens Images (MAHLI) - To także kamera, ale makro. Bardzo makro. Za jej pomocą Curiosity napstryka fotek obiektom wielkości 12,5 mikrometra. Piękne zdjęcia makrostruktury skał spłyną na ziemię, by zagościć jako tapety na naszych pulpitach.

Hazcams i Navcams - to zestaw kamer do nieco bardziej przyziemnych zadań. Hazcams obserwują czułe podbrzusze łazika i wypatrują potencjalne przeszkody mogące zadrapać wehikuł. Navcams są na maszcie pojazdu i służą do bieżącej nawigacji. I jedne i drugie mogą robić zdjęcia 3D!

Radiation Assessment Detector (RAD) - to już ostatnie gadżet z Curiosity. Jak sama nazwa wskazuje, przyrząd bada promieniowanie na powierzchni Marsa i ocenia prawdopodobieństwo występowania mikrobów w takim środowisku. RAD pomoże także ocenić wpływ występującego promieniowania na potencjalnego kosmonautę.

Nie wiem jak u Was, ale mój pulpit już czeka na niesamowite widoki z powierzchni czerwonej planety!!

Obraz

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.