Dell Alienware 17 R3: gamingowa bestia z zewnętrzną kartą graficzną
Dell Alienware 17 R3, podobnie jak opisywany niedawno Acer Predator 17 X udowadnia, że laptop może być wydajną maszyną do gier. A gdyby najbardziej wymagającym użytkownikom brakłó mocy obliczeniowej, bez problemu podłączą do laptopa Alienware Graphics Amplifier – przystawkę z dodatkową, zewnętrzną kartą graficzną.
Znana obudowa, nowe podzespoły
Patrząc na aktualną wersję gamingowego laptopa Della można odnieść wrażenie, że mimo upływu czasu producent ciągle oferuje nam ten sam sprzęt. Nie jest to prawdą - choć z zewnątrz nie widać różnic, kluczowe zmiany kryją się w środku dobrze znanej obudowy.
Ta już na pierwszy rzut oka nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia komputera. Choć nie jest tak krzykliwa, jak choćby w modelu Acer Predator 17 X, to jej kształt i gabaryty od początku sugerują, że wewnątrz kryją się podzespoły, zapewniające solidną moc obliczeniową.
Up Close: Alienware 17 R3 (2015)
Dell Alienware 17: konfiguracja
Nie jest to obietnica bez pokrycia: w środku znajdziemy bowiem czterordzeniowy procesor Intel Core i7-6820HK (w słabszej wersji i7-6700HQ), 8-16 GBRAM-u, grafikę NVIDIA GeForce GTX 980M z 8 GB pamięci GDDR (dostępna również opcja z GTX 970M z 3 GB) i twardy dysk o pojemności 1TB, któremu może towarzyszyć dodatkowy dysk SSD oferujący 512 GB miejsca. W środku znalazło się również miejsce na uzupełniający głośniki stereo subwoofer.
Obudowa to połączenie plastiku i aluminium (na górnej pokrywie), z wyróżniającą tę należącą do Della markę głową obcego na pokrywie matrycy. Sama matryca to 17,3-calowy, matowy panel IPS o rozdzielczości UHD (3840 × 2160 pikseli). Są również dostępne modele Full HD.
Alienware Graphics Amplifier: Up Close
Alienware Graphics Amplifier – zewnętrzna karta graficzna
Laptop został wyposażony w wyspową, podświetlaną klawiaturę z panelem numerycznym. Klawiatura, jak przystało na sprzęt tej klasy, jest w pełni konfigurowalna: poza dodatkowymi klawiszami makr oferuje 10 stref – dla każdej z nich można przypisać odmienny kolor i sposób podświetlenia (np. pulsowanie). Wartym uwagi dodatkiem jest również podświetlany touchpad.
Po bokach obudowy znajdziemy komplet złącz: gniazdo USB 3.1 typu C, 3 USB 3.0, RJ-45, gniazda audio i mikrofonowe oraz czytnik kart pamięci. Najciekawsze gniazdo znajduje się jednak na tylnej ściance. Poza HDMI znajdziemy tam bowiem złącze Alienware Graphics Amplifier – gdyby komuś brakowało mocy, może dzięki niemu podłączyć przystawkę z zewnętrzną, desktopową kartą graficzną o poborze mocy do 375 W.
Cena tego sprzętu na polskim rynku waha się – w zależności od konfiguracji od 7990 do 11490 złotych. Za Alienware Graphics Amplifier zapłacimy od 900 złotych + koszt karty graficznej.