Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?

System operacyjny Microsoftu oferuje wiele możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Jak z nich skorzystać?

  1. Jak zrobić zrzut ekranu?
  2. Do czego służy klawisz PrntScr?
  3. Jak zapisywać zrzuty ekranu?
  4. Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie?

Pytanie o zrzut ekranu może wydawać się banalne - końcu niemal każdy z nas testował w swoim życiu klawiaturę w poszukiwaniu najbardziej bezużytecznego klawisza i miał okazję odkryć, że PrntScr czasem do czegoś się przydaje, w przeciwieństwie do najbardziej bezużytecznego klawisza.

Twórcy systemu operacyjnego Microsoftu nie poprzestali jednak na obsłudze jednego klawisza i udostępnili nam kilka ciekawych możliwości zapisania tego, co w danej chwili widzimy na ekranie.

1. Zrzut ekranu kopiowany do Schowka

Sposób pierwszy jest najbardziej oczywisty. Wystarczy wcisnąć PrntScr, by skopiować to, co widzimy na ekranie do systemowego Schowka. Z tego miejsca możemy zrzut ekranu wkleić np. do jakiegoś program u graficznego czy edytora tekstu.

2. Prosto do chmury

Jeśli korzystamy z oferowanej przez Microsoft usługi OneDrive i zainstalowaliśmy na komputerze oprogramowanie klienckie, to możemy wybrać opcję, dzięki której po wciśnięciu PrntScr zrzut ekranu trafi zarówno do schowka, jak i zostanie automatycznie zapisany w chmurze.

3. Automatyczny zapis

Podobny efekt zapewni nam kombinacja klawiszy Windows + PrntScr. Tym razem nie potrzebujemy OneDrive – zrzut ekranu stworzony w ten sposób zapisze się automatycznie w folderze Obrazy/Zrzuty ekranu. Plik będzie miał format PNG.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos

4. Zrzut ekranu: aktywne okno

Przydatnym rozwiązaniem jest kombinacja Alt + PrntScr. Działa tak samo, jak zwykły PrntScr, ale do Schowka kopiowany jest jedynie zawartość aktywnego okna.

5. Udostępnianie zrzutu ekranu

Microsoft pomyślał również o szybkim udostępnianiu zrzutów ekranu. Odpowiada za to kombinacja Windows + H. Po jej wciśnięciu pojawi się lista serwisów i usług, do których możemy przesłać wykonany przed momentem zrzut ekranu. List miejsc docelowych zależy od tego, jakie aplikacje mamy zainstalowane.

6. Zrzut ekranu na tablecie i smartfonie z Windowsem

A co w przypadku sprzętu bez klawiatury? Jeśli korzystamy z Windows na urządzeniu mobilnym, za zrzut ekranu odpowiada jednoczesne wciśnięcie przycisku wyłączania oraz klawisza, odpowiedzialnego za zwiększenie głośności. Potwierdzeniem wykonania zrzutu będzie sekundowe ściemnienie ekranu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD Uważaj na licencję. Naruszenie może kosztować nawet 2 tys. zł! Walentynkowe gadżety 2017. Co podarować drugiej połówce? Słowniczek Smart TV. Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV? Wyjaśniamy! BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Popularne w tym tygodniu:

Rybki w domu: od czego zacząć? Niezbędnik początkującego akwarysty Odnawianie mebli - jak stare graty zmienić w hipsterskie sprzęty Wiertarki do 100 zł Jak powiesić telewizor? Drony do 200 zł Zapomnij o odpryskach i szorowaniu. Oto porządne patelnie do 150 zł Sprytne sposoby ukrywania przewodów Już nigdy nie przejmuj się słabą baterią. Power banki do 50 zł Soundbary do 1500 zł Urządzenia, które ułatwią życie alergikom Narzędzia dla majsterkowiczów Jak odnowić kabinę prysznicową - sposoby