Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy?

Widzimy go każdego dnia, ale mało kto zwraca na niego uwagę. Jeszcze mniej liczni są ci, którzy korzystają z klawisza Scroll Lock. Jakie jest jego zadanie?

Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy?
Łukasz Michalik

Relikt dawnych czasów

Patrząc na sposób, w jaki komunikujemy się z komputerami, możemy czasem odnieść wrażenie, że podróżujemy w czasie. Zarówno myszka, jak i klawiatura, a także – choć to nieco mniej widoczne – interfejs dotykowy, zostały zaprojektowane w czasach, gdy komputery nie tylko wyglądały inaczej niż dzisiaj, ale służyły zupełnie innym celom.

Dawno, dawno temu, w epoce krzemu łupanego, komputery były bowiem – choć dzisiaj trudno w to uwierzyć – maszynami służącymi do pracy. I właśnie temu podporządkowano zarówno wygląd, jak i sposób obsługi dawnego sprzętu.

AKAT-1 — tranzystorowy analizator równań różniczkowych. Dzieło Jacka Karpińskiego
AKAT-1 — tranzystorowy analizator równań różniczkowych. Dzieło Jacka Karpińskiego© Wooster

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie utrzymywana przez producentów sprzętu i oprogramowania wsteczna kompatybilność. Sama jej idea nie jest zła, ale w praktycznym wydaniu to właśnie jej zawdzięczamy fakt, że na naszych klawiaturach znajdują się klawisze, których nie używamy. Jednym z najbardziej bezużytecznych wydaje się Scroll Lock.

Klawisz z własną kontrolką

Aby było zabawniej, klawisz ten bardzo często jest wyróżniony własną kontrolką, która świeceniem daje znać, że Scroll Lock jest aktywny. Mądrzy ludzie w czasach, gdy popularne były różne komunikatory internetowe wykorzystywali to do obsługi powiadomień, dzięki czemu np. w komunikatorze Miranda po zainstalowaniu odpowiedniego pluginu kontrolka Scroll Lock migała, informując o nowej wiadomości.

To jednak poboczna funkcja, która powstała dlatego, że już przed ponad dekadą klawisz ten był nieużywany. No, chyba że trzeba było w starszych Windowsach wywołać ręcznie niebieski ekran śmierci – po zmodyfikowaniu rejestru BSOD pojawiał się po wciśnięciu kombinacji Prawy Ctrl + Scroll Lock.

BSOD - Windows 2000
BSOD - Windows 2000© Wikimedia Commons

Aby odkryć, skąd się wziął i do czego naprawdę służy Scroll Lock, musimy cofnąć się do czasów, w których powstawała współczesna klawiatura komputerowa. Współczesna, czyli taka, z jakiej – pomijając kwestie wzornictwa czy różne dodatkowe funkcje, dorzucane przez producentów, w znakomitej większości korzystamy do dziś.

Bo choć nie ma jednolitego, obowiązującego na całym świecie standardu, to w praktyce większość producentów wzoruje się na klawiaturze, opracowanej przez firmę IBM dla protoplasty pecetów, modelu 5150 na początku lat 80. Choć jej układ był nieco inny – klawisze funkcyjne po lewej stronie, Caps Lock na dole, brak wydzielonych strzałek i jeszcze kilka innych różnic, to ona zdefiniowała współczesne komputerowe klawiatury.

Klawiatura komputera IBM 5150
Klawiatura komputera IBM 5150© Fot. DigiBarn

Narzędzie pracy

No dobrze, ale po co ten Scroll Lock? Pierwotnie klawisz ten służył do zmiany sposobu działania strzałek tak, aby zamiast poruszać kursorem, służyły do przewijania całości widocznego dokumentu tak, jak zrobilibyśmy to dzisiaj np. scrollem myszki.

W czasach, gdy obecność myszki nie była oczywista, a o kółku służącym do przeglądania dokumentów nikomu się jeszcze nie śniło, było to ważne ułatwienie. I dzisiaj doceniają je m.in. osoby pracujące z Excelem, gdzie Scroll Lock przełącza funkcje strzałek pomiędzy przemieszczaniem się po poszczególnych komórkach, a przewijaniem całego ekranu. Użytkownicy systemów uniksowych mogą skorzystać ze Scroll Locka do zatrzymania wyświetlanego na ekranie tekstu.

To jednak nieliczna grupa. Dla zdecydowanej większości Scroll Lock pozostaje bezużytecznym klawiszem, czego dobitnym dowodem jest wypowiedź przedstawiciela firmy Key Tronic. Zapytany o funkcję Scroll Locka odpowiedział:

Nie mam pojęcia. Ale my również umieszczamy go w naszych klawiaturach.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.