Domy tanie w budowie i użytkowaniu. Potrzebna jest zmiana myślenia

Domy tanie w budowie i użytkowaniu. Potrzebna jest zmiana myślenia

Przykład domu modułowego
Przykład domu modułowego
Źródło zdjęć: © WP | Mateusz Madejski
31.05.2023 10:01

Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Duży, kosztowny projekt, który składa się z wielu zależnych od siebie tematów. W przyszłości może to jednak wyglądać inaczej. Tradycyjne metody budowania mogą zostać zastąpione.

Budynki modułowe i domy z prefabrykatów mogą stanowić przyszłość sektora budowlanego. Wynika to z faktu, że rozwiązania te mają być tańsze zarówno w budowie, jak i eksploatacji, a ponadto w znacznym stopniu zredukować zużycie energii związanej nie tylko z wykorzystywaniem danych obiektów, ale także z ich budową.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło projekt "Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo", w ramach którego opracowano technologię budowania domów, które mają cechować się pozytywnym bilansem zużycia energii. Oznacza to, że będą produkować więcej energii, niż jej zużywać. To z kolei ma się przełożyć na niskie koszty życia w tego rodzaju budynkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zielone budownictwo to zdaniem Piotra Kopacza z NCBR przede wszystkim zmiana myślenia o budowaniu. Kierownik projektu "Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo" powiedział na łamach serwisu wnp.pl, że jego zdaniem konieczne jest odejście od budowania z elementów małogabarytowych.

- Musimy skupić się na tym, aby budynki powstawały w kontrolowanych warunkach, aby powstawały szybko, ale przede wszystkim z myślą o komforcie użytkowników, którzy w nich zamieszkają - komentował Piotr Kopacz.

Zmiana sposobu budowania wiąże się z polską demografią. Nasze społeczeństwo starzeje się, w związku z czym należy skupić się na tym, by w powstających budynkach dobrze się mieszkało osobom starszym, a także na tym, by wpływ budynków na środowisko był jak najmniejszy.

Na podstawie projektu NCBR powstają tzw. demonstratory budynków. Będą to dwa budynki senioralne, budynek społeczny i dwa budynki jednorodzinne, które powstaną w Mysłowicach, Rumi, Rabce, Żywcu i Włocławku.

- Aktualnie budujemy budynek społeczny w Mysłowicach. Pozwolenie na budowę już jest, za chwilę rozpoczynamy montaż modułów. Planujemy, że budynek zostanie oddany do użytku w 2., 3. kwartale tego roku. Jednocześnie trwają prace przygotowawcze nad konstrukcją modułów, które zostaną zamontowane w Rumi, spodziewamy się, że tam nastąpi oddanie budynku do użytku w czwartym kwartale - mówi Piotr Kopacz.

Tanie mieszkanie - budynki przyszłości

Nowoczesne domy mają generować energię z odnawialnych źródeł. Chodzi tu rzecz jasna o panele fotowoltaiczne. Ciepło ma być dostarczane do budynku przez pompy ciepła. Nadmiar energii ma trafiać do magazynów, które pozwolą na wykorzystanie jej w okresie, gdy będzie na nią większe zapotrzebowanie.

Jeśli chodzi o wodę, ta ma pochodzić m.in. z deszczówki i oczyszczonej wody szarej. Takie rozwiązanie sprawi, że koszty utrzymania budynku mają być znikome i ograniczać się właściwie wyłącznie do kosztów administracyjnych, gdyż tego rodzaju obiekt sam zapewni sobie dostęp do mediów.

- W Polsce trzeba myśleć o tych wyzwaniach w kontekście tych wyzwań demograficznych: o seniorach, o budynkach społecznych. Tak, żeby np. babcia nie mieszkała w 80-metrowym mieszkaniu, którego nie jest w stanie ogrzać, a z kolei młodzi ludzie z dwójką dzieci nie mieszkali w bardzo małym mieszkaniu bez możliwości wzięcia kredytu czy kupna własnego mieszkania - mówi Piotr Kopacz.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)