Polacy zbadali degradację fotowoltaiki. Jak działa po 15 latach?
Wśród wad instalacji fotowoltaicznych nader często wymienia się ich rzekomo krótką żywotność. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, wykorzystując oprogramowanie HOMER przygotowane przez NREL, udowodnili, że panele dobrze spisują się nawet po wielu latach.
18.05.2023 | aktual.: 19.02.2024 12:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Powszechnie wiadomo, że panele fotowoltaiczne ulegają degradacji. Producenci często informują o tym, że w pierwszych latach eksploatacji instalacji następuje spadek wydajności o kilka procent, a następnie udzielają gwarancji, np. na to, że po 25 latach będą one pracować z co najmniej 80 proc. wydajnością. Nie każdy chce w to wierzyć, lecz badania polskich naukowców zdają się potwierdzać tę tezę.
W opublikowanych badaniach, którym przewodził Piotr Olczak, wzięto pod lupę dwie instalacje fotowoltaiczne, które działały przez ponad 15 lat. Obie były zlokalizowane w południowo-zachodnich Niemczech w mieście Sinsheim. Większa instalacja dysponowała mocą 37,8 kW. Składały się na nią 252 moduły Suntech o mocy 150 W każdy. Mniejsza instalacja o mocy 18,48 kW zbudowana była ze 112 modułów fotowoltaicznych Suntech o mocy 165 W. Obie instalacje pracowały z falownikami niemieckiej firmy Solarmax.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W latach 2004-2021 obie instalacje wygenerowały łącznie 958 MWh energii elektrycznej. Z badań wynikało, że degradacja obu instalacji była niewielka. W przypadku większego systemu wynosiła ona 0,11 proc. rocznie, a dla mniejszego było to 0,20. Są to wartości mniejsze, niż przyjmuje się obecnie w literaturze.
Z analizy naukowców z Polskiej Akademii Nauk wynika, że degradacja mocy dla instalacji I-1 (o mocy 37,8 kW) wynosiła 1,9 proc., a dla instalacji I-2 (18,48 kW) 2,9 proc. po odpowiednio 16 i 15 latach działania. Jest to wynik znacznie niższy od tych, które są przyjmowane we wszelkich obliczeniach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie ma pewności, jak przebiega degradacja paneli produkowanych współcześnie.
Ocena spadku produktywności instalacji fotowoltaicznej na podstawie samej produkcji rocznej nie jest też ostatecznym dowodem na to, jak degradowane są moduły fotowoltaiczne. Należy pamiętać, że na uzysk na przestrzeni lat wpływ ma wiele czynników, m.in. nasłonecznienie i temperatura.