Gigantyczna pompa ciepła. Tysiące razy wydajniejsza niż tradycyjna

Niemiecka firma MAN Energy Solutions posiada pompę ciepła, która jest w stanie podgrzać 2,5 mln litrów wody z temperatury 20 stopni Celsjusza do wrzenia. Taki proces zajmuje jej zaskakująco mało czasu. Wydajność urządzenia robi duże wrażenie.

Największe pompy ciepła na świecie
Największe pompy ciepła na świecie
Źródło zdjęć: © MAN ES

Basen olimpijski mieści ok. 2,5 milionów litrów wody. Aby ją podgrzać z temperatury pokojowej do wrzenia wcale nie potrzeba wiele czasu. Niemiecka firma MAN Energy Solutions posiada pompę ciepła, która jest w stanie to zrobić w czasie krótszym niż cztery godziny. To jednak nie koniec jej możliwości.

Raymond Decorvet, który pracuje w firmie, wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami BBC, że urządzenie jest w stanie też zamrozić tak dużą ilość wody w ciągu około 11 godzin. Wydajność pompy ciepła robi duże wrażenie i jest tysiące razy wydajniejsza od tradycyjnych urządzeń tego typu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić słuchawki Acefast Crystal (2) T8?

Rozwiązania, które dostarcza MAN ES to jedne z największych pomp ciepła na świecie. Urządzenia takie mogą posłużyć do zapewnienia ciepła dla wielu budynków mieszkalnych lub znaleźć zastosowanie w przemyśle.

Pompy ciepła, które stosowane są do ogrzewania domów, dysponują mocą rzędu kilku-kilkunastu kilowatów. Największa pompa ciepła wyprodukowana przez MAN Energy Solutions ma moc 48 megawatów, czyli 48 tys. kilowatów. Może ona podgrzewać wodę do 150 stopni Celsjusza i zapewniać ciepło dla tysięcy domów. Dwa takie urządzenia zamontowano w porcie w Esbjergu w Danii.

Jak czytamy w materiale BBC, w tej instalacji pompy pobierają ciepło z wody morskiej. Podgrzany w ten sposób czynnik chłodniczy pozwala przekazać ciepło dalej. Dzięki temu do sieci ciepłowniczej dociera woda o temperaturze do 90 stopni Celsjusza. Zasila ona 27 tys. domów.

Rozwój tego rodzaju systemów to próba znalezienia rozwiązania na zapewnienie ciepła budynkom w świecie, w którym dostęp do energii z paliw kopalnych będzie ograniczony. Europa mocno nastawiła się na zmianę swojego systemu energetycznego, przez co należy rozumieć odejście od węgla, ropy i gazu i zastąpienie ich energią elektryczną, generowaną w odnawialnych źródłach energii. Kolejne kraje stawiają na rozwój OZE i pomp ciepła, co ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (84)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.