Facebook rozłoży gigantyczny kabel. Skorzystają miliardy ludzi

Facebook kładzie podmorski kabel, który ma połączyć trzy kontynenty. W ten sposób gigant chce zapewnić szybki i niedrogi Internet dla 3 mld ludzi.

Facebook rozłoży gigantyczny kabel. Skorzystają miliardy ludzi
Źródło zdjęć: © Facebook/Materiały prasowe
Adam Gaafar

30.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przewód o nazwie 2Africa będzie miał rekordową długość 45 tys. km. W założeniu połączy 33 kraje z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Warto podkreślić, że Facebook zrewidował przy tym swoje początkowe założenia. Gdy projekt był zapowiadany po raz pierwszy w maju 2020 r., wspominano bowiem o łączu o długości 37 tys. km.

Jeśli nowe założenia wejdą w życie, 2Africa będzie najdłuższym podmorskim łączem, pokonując dotychczasowego lidera SEA-ME-WE 3, który posiada kabel o długości 39 tys. km.

Obraz
© Facebook/Materiały prasowe

Nowy przewód powstaje przede wszystkim z myślą o Afryce, która jest obecnie najsłabiej skomunikowanym kontynentem. Jak czytamy w komunikacie prasowym Facebooka, spośród 1,3 mld mieszkańców połączenie z Internetem ma tam jedynie jedna czwarta ludności. 2Africa ma dostarczać połączenie z siecią nawet do 3 mld użytkowników, co stanowi ok. 38 procent światowej populacji (na ten moment jest ona szacowana na ok. 7,8 mld).

W zmodyfikowanej formie Facebook zamierza dodać odcinek 2Africa Pearls, który dotrze do mieszkańców Iraku, Pakistanu, Kuwejtu, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej, Indii, Omanu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co ciekawe, kabel od internetowego giganta ma być wykonany z aluminium, a nie miedzi, co ma zapewne obniżyć koszty produkcji i pozwala na położenie dłuższego łącza.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.