Facebook z nową opaską? Pozwoli kontrolować komputer umysłem

Facebook z nową opaską? Pozwoli kontrolować komputer umysłem

Facebook z nową opaską? Pozwoli kontrolować komputer umysłem
Źródło zdjęć: © fot. Facebook
Klaudia Stawska-Magdziak
22.03.2021 06:47, aktualizacja: 09.03.2022 10:16

Inteligentna opaska zaprezentowana przez firmę Facebook może połączyć się z okularami AR i zapewnić dostęp do interfejsu neuronowego.

Facebook mocno zaangażował się w rozwój technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Niedawno Mark Zuckerberg przyznał, że już niedługo "wirtualne teleportacje" z użyciem technologii AR staną się codziennością.

W tym roku pojawią się również pierwsze inteligentne okulary sygnowane przez Facebook, ale dopiero następny model umożliwi kontrolowanie komputera samą myślą z pomocą interfejsu neuronowego. O tych planach możemy przeczytać w poście na blogu Facebook Reality Labs.

Firma zapowiedziała również, że okulary AR będą współpracować z opaską, która będzie odczytywać ruchy i gesty dłoni oraz palców. Z pomocą takiej opaski neuronowej będziemy w stanie obsługiwać komputery znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób. Taki w każdym razie jest plan Facebooka.

Pod koniec 2021 roku mamy dowiedzieć się czegoś więcej na temat działania tego, jak i innych projektów firmy z dziedziny "miękkiej robotyki i wygodnych urządzeń do noszenia na co dzień". Naukowcy z Facebook Reality Labs potwierdzili na razie, że ich przenośny kontroler AR będzie oferował bardzo zaawansowane możliwości, w tym wrażliwe na siłę dotyku wirtualne interfejsy.

Nowatorska technologia ma umożliwić również pisanie na wirtualnej klawiaturze na kolanach lub stole. Facebook zapewnia, że będzie to rozwiązanie precyzyjniejsze niż tradycyjna klawiatura. Naukowcy sami przyznają, że czeka ich jeszcze długa droga, zanim ich wynalazek będzie działać tak, jak by tego chcieli.

To jednak pierwszy raz, kiedy wykorzystanie technologii neuronowej pojawiła się w planach Facebooka. Dodatkowo opaska będzie opierać się na elektromiografii (monitorowanie czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych za pomocą urządzenia wzmacniającego ich potencjały bioelektryczne).

Zobaczymy, czy pomysł wyjdzie w ogóle z fazy projektowania, ponieważ wiadomo jest, że Facebook może pracować też nad własnych smartwatchem. W takim wypadku noszenie opaski i zegarka wydawałoby się niepraktyczne, ale opracowana technologia może zostać również zdrożona do zegarka. Gigant mediów społecznościowych zajmuje się również budowaniem interfejsów opartych na sztucznej inteligencji i uwzględniających okulary AR.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)