Przyszłość budownictwa? Ten pokój automatycznie ładuje telefon

Naukowcy z University of Michigan oraz University of Tokyo opracowali system do przesyłania energii elektrycznej w powietrzu. Zapewniają, że technologia ta jest całkowicie bezpieczna dla użytkowników.

Pomieszczenie z systemem bezprzewodowego ładowania
Pomieszczenie z systemem bezprzewodowego ładowania
Źródło zdjęć: © University of Michigan
Adam Gaafar

06.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak czytamy na łamach Interestring Engineering, wspomniany system dostarcza 50 watów przy użyciu pól magnetycznych. Rozwój projektu może przyczynić się do przekształcenia całych budynków w bezprzewodowe stacje ładowania.

"To naprawdę zwiększa moc wszechobecnego świata komputerów – można umieścić komputer w czymkolwiek, nie martwiąc się o ładowanie lub podłączanie" – powiedział Alanson Sample, profesor informatyki i inżynierii na University of Michigan, cytowany przez IE. Dodał, że rozwiązanie może mieć także wiele zastosowań klinicznych.

"Przykładowo, dzisiejsze implanty serca wymagają przewodu, który biegnie od pompy, przez ciało, do zewnętrznego źródła zasilania. Można to wyeliminować, zmniejszając ryzyko infekcji i poprawiając jakość życia pacjentów" – zauważył prof. Sample.

Naukowcy wyjaśniają, że pewne wersje tej technologii istniały już wcześniej, ale wykorzystywały potencjalnie szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Teraz udało się wyeliminować ten problem, i system jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Badacze zamierzają w przyszłości stworzyć także miniaturową, przenośną wersję systemu, aby można było ładować elektronikę, znajdując się poza domem.

Opracowany system jest łatwy w instalacji – bez problemu można go dostosować zarówno do nowych, jak i starych budynków. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu urządzeń zwanych kondensatorami skupionymi, które można umieścić we wnękach ściennych. Generują one silne pole magnetyczne, które rezonuje w pomieszczeniach, zatrzymując jednocześnie pola elektryczne wewnątrz kondensatorów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.