Tak starzeje się fotowoltaika. Ekspert mówi wprost
Żywotność paneli fotowoltaicznych to jeden z kluczowych aspektów związanych z inwestowaniem w tę technologię. Tempo degradacji modułów ma istotny wpływ na opłacalność elektrowni słonecznej. Kolejne badania pokazują, jak starzeje się fotowoltaika.
01.08.2023 | aktual.: 09.04.2024 13:14
Degradacja modułów fotowoltaicznych to zjawisko, o którym informują sami producenci. Udzielają oni gwarancji nie tylko na same urządzenia wytwórcze, ale także na moc, z którą będą pracować po upłynięciu określonego czasu. Wiadomo jednak, że tempo starzenia się instalacji jest różne w zależności od warunków jej pracy.
Dziennikarze serwisu gramwzielone.pl przeprowadzili wywiad z Piotrem Olczakiem z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, w którym pytali go o kwestie związane ze starzeniem się instalacji fotowoltaicznych. Jak zaznaczył ekspert, panele fotowoltaiczne w polskich warunkach powinny działać maksymalnie ok. 30 lat, a wraz z upływem czasu będzie spadać ich wydajność energetyczna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W wyniku degradacji osiągalna produktywność paneli fotowoltaicznych w warunkach polskich może się zmniejszyć od 5 do 15 proc. w ciągu 20 lat eksploatacji. Oznacza to spadek średniej produktywności paneli PV z np. 1000 kWh na każdy 1 kWp mocy zainstalowanej w pierwszym roku do 900 kWh w 20. roku pracy. Przy czym ten przykład obliczeniowy zawiera założenie identycznych warunków pogodowych, co w rzeczywistości jest jednak bardzo mało prawdopodobne - mówi Piotr Olczak.
Jak zauważa ekspert, warunki atmosferyczne wpływają nie tylko na starzenie się paneli fotowoltaicznych, ale też na produktywność energetyczną instalacji. Ma to miejsce przy wysokich i niskich temperaturach zewnętrznych. Wpływ na działanie instalacji ma możliwość chłodzenia pasywnego paneli i panująca wilgotność.
- Porównując warunki klimatyczne Polski z innymi krajami, warto nadmienić, że w klimacie nadmorskim (wpływ korozji), jak i w pustynnym panele PV szybciej ulegają degradacji niż w tych panujących na naszych szerokościach geograficznych - komentuje ekspert.
Wpływ na degradację paneli fotowoltaicznych ma też sposób montażu, który wpływa na możliwość chłodzenia pasywnego i gromadzenie się zabrudzeń na panelach. Piotr Olczak zaznacza, że dynamika wpływu degradacji spada wraz z wiekiem paneli.
Piotr Olczak przeprowadził badania dotyczące starzenia się instalacji fotowoltaicznych w latach 2005-2021. Wynika z nich, że na przestrzeni 15 lat spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej wynosił od 0,12 do 0,2 proc. rok po roku. Jest to stosunkowo niski spadek wydajności. Jednocześnie ekspert zaznacza, że w ośmiu z dziesięciu badanych instalacji na przestrzeni lat wystąpiły awarie inwerterów, co również wpływa na opłacalność inwestycji, szczególnie wówczas, gdy właściciel instalacji nie zorientuje się dostatecznie szybko, że jego instalacja przestała pracować.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii